Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kuyu sularına sayaç takma zorunluluğu

Kuyu sularına sayaç takma zorunluluğu
465 okunma
18 Aralık 2012 - 10:56

Bölgemizde tarımla uğraşan çiftçilerimiz tarla sulamalarında genellikle sondaj yöntemiyle kuyu suyu kullanmaktadırlar.Devlet su işleri  yeraltındaki su rezervlerinin dikkatli kullanılabilmesi açısından sondaj kuyularına sayaç takma zorunluluğu getirmiştir.Konu ile ilgili DSİ den yapılan açıklama şöyle:

DSİ Yeraltı suyu Ölçüm Sistemleri Yönetmeliği 7 Haziran 2011 tarih ve 27957 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

167 Sayılı Kanun ve DSİ Yer altı suyu Ölçüm sistemleri Yönetmeliğine göre Yeraltı su sondaj kuyularına sayaç takılması zorunludur.

Kanun ve Yönetmelikte belirtilen ölçüm sistemlerinden Otomatik Elektrik Sayacı Okuma, Sistemi (OSOS) ve Su Sayacı Okuma Sistemi (OSOS) kurulması konusunda Bölge Müdürlüğümüzce alt yapı çalışmaları tamamlanarak uygulamaya geçilmiştir. Sayaç ve modem cihazları takılarak su çekimleri kontrol edilecektir.

Bölge Müdürlüğümüz Merkezi Adana olmak üzere Mersin, Hatay ve Osmaniye illerini kapsayan 38.508 km2 yüzölçümlü sahada görev ifa etmektedir. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında 4 İl, 44 İlçe 1637 köy bulunmakta olup, yer altı su rezervlerinin tüketilmesinin kontrol altında tutulması önem arz etmektedir.

Bölge Müdürlüğümüzce 167 Sayılı “Yer altı suları Hakkında Kanun” ve ilgili “Yeraltı suları Tüzüğü” kapsamında bugüne kadar Şahıs, Kurum ve Kuruluşlara içme, kullanma, Tarımsal Sulama ve Sanayi Suyu temini amacıyla YAS Su Sondaj kuyularına Toplam: 17.000 adet Kullanma Belgesi verilmiştir.

Bölge Müdürlüğümüzden YAS su sondaj kuyuları için Kullanma Belgesi alan tüm Şahıs, Kurum ve Kuruluşların 13.02.2013 tarihine kadar, Bölge Müdürlüğümüze müracaat ederek Kullanma Belgelerini yenileyerek OSOS sistemi sayaç takmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde ölçüm sistemi kurmayanların Kullanma Belgeleri iptal edilecektir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.