Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu’nun Amik Ovası çiftçileri konuşması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milletvekili Ahrazoğlu: Amik Ovası çiftçisi artık kesin bir tarih istemektedir.

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın 12’nci maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, madde ile hazine garantili imkân ve dış borcun ikraz limiti ile borç üstlenim taahhüt limiti ve borçlanmaya ilişkin işlemlerin düzenlendiğini belirterek “Mali yıl içerisinde sağlanacak garantili imkân ve dış borcun ikrazı limiti bütçe kanunlarıyla hüküm altına alınarak limit tutarı 4,5 milyar dolar olarak hesaplanmıştır.” şeklinde başlamıştır.

Kamu-özel ortaklığı ve iş birliği modeliyle son dönemlerde gerçekleştirilen hastane, enerji, otoyol, köprü ve benzeri projelerle ilgili sözleşmelere dayalı olarak verilen başta asgari ödeme olmak üzere diğer garantilerin devlet hazinesine ve bütçeye yükü konusunda ortaya çıkması olası riskler ve yüklerin gerçek boyutlarının bu bütçede hesaplanmadığını belirten Ahrazoğlu, “İlerideki yıllarda da bu konuda sorun yaşanacağı büyük bir ihtimaldir. Bu durumun ortaya çıkaracağı sonuç ise aziz milletimizin ödeyeceği vergilerin katbekat artacağıdır. Bu yatırımlara parti olarak karşı değiliz ancak sonucunun da iyi hesaplanması gerektiğini düşünmekteyiz.” şeklinde açıklama yapmış ve büyümeden bahsedilen bir ekonomide, hiç hak etmediği hâlde, gelir adaletsizliği ve vergi yükleri sonucu mevcut hâlini koruyamayacak, ancak devlet garantili borç alan ve maliyetin çok üzerinde kâr eden müteahhitlere milletin ödediği dolaylı ve dolaysız vergilerden pay verileceğini belirterek, “Çiftçi, üretmesine rağmen zarar edecek; banka borçlarını ödeyemeyecek; çubuğunu, tarlasını, ekipmanını satacak; yeniden borçlanmanın yolunu arayacak ancak bankalar önünde bekletilecek. Esnaf, aldığı malı satsa da yeni mal temininde zorlanacak; vergi ödeyemez hâle gelip dükkânını, iş yerini kapatacak. Memur, refahından vazgeçtik, açlık sınırının altında hayat sürecek. Nihayetinde, aziz milletimizin gelecek nesilleri de borçlu kalarak hayatlarını sürdürecek, her yeni doğan çocuk dünyaya gözlerini borçlu olarak açacaktır. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Üretime yönelik, istihdam yaratan bir ekonomik modele geçmez isek “IMF’ye borç ödedik.” diye övünülen bir ekonomiden reel sektörün de ranta dayalı bir yapılanmaya gitmesi kaçınılmaz olacaktır. Onun için, Hükûmetin bir an önce bu kırılgan ekonomide tedbir alarak kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılacaksa da üretim ve istihdam yaratacak, katma değeri yüksek, AR-GE’ye dayalı programlara ağırlık vermesi gerekmektedir.” açıklamasını yapmıştır.

Biraz da seçim bölgesi Hatay’dan bütçenin bu son günlerinde bir şeyler ifade etmek istediğini belirten Ahrazoğlu, “Hatay Suriye’yle 277 kilometre sınırı bulunan, Suriye’deki iç karışıklardan en çok etkilenen, hatta ilçelerinden bir tanesinde, Reyhanlı’da kendi nüfusundan daha çok Suriyeli bulunan bir ildir. Yoğun tarımın yapıldığı Amik Ovası’nda yazın kuraklık, kışın ise sel baskınları ile verim alamayan çiftçilerin yaşadığı sorunlar ve Hatay genelindeki tüm çiftçilerin sulama için kullandığı elektrik enerjisi, üretim girdisi olarak kullanılan akaryakıt, tohum, zirai ilaçlar gibi diğer maliyetlerinin yüksek olması onları üretimden vazgeçmeye zorlamaktadır.” açıklamasını yapmış ve on beş yıllık Hükûmet döneminde, Menzelet Barajı’ndan beslenecek olan Tahtaköprü Barajı’nın biran önce tamamlanmasının gerekmekte olduğunu belirterek, “Her seçim döneminden ova çiftçisine vaatte bulunarak “Bu sene bitti, gelecek sene bitecek.” dediğiniz… Çiftçi artık kesin bir tarih istemektedir. Hatay Sahil Yolu’nun, Belen-Şekere’den sonraki çevreyolu ile Arsuz-Samandağ-Çevlik bağlantısının biran önce tamamlanması, Hatay Antakya’daki şehir stadyumunun arazisine bina yapmak yerine yeşil alan olarak bırakılarak 15 Temmuz Parkı’yla bütünleştirilmesi, ayrıca İskenderun Sakarya Mahallesi’nde ziraat bahçesinin Sağlık Bakanlığına devredildiği şeklindeki duyumlardan vazgeçilerek hastanenin yapılacaksa Arsuz-Belen tarafında veya Payas-Dörtyol’u da içerisine alacak şekilde Denizciler-Akçay yönünde olması daha uygun olacaktır.” açıklamasını yapmıştır.

Milletvekili Ahrazoğlu, yerli otomobil projesinin bölgeler arası gelişmişlik farkının kapatılması için tarihî bir fırsat olacağını belirterek “Yerli otomobil üretim yerinin tespitinde siyasi baskılardan uzak, objektif kriterler dikkate alınarak bir seçim yapılması uygun olacaktır. Hatay, bu konuda hazırdır; demir yolu, otoban yolları, limanı ve hava ulaşım ağıyla güçlü bir lojistik merkezi, kaliteli bir insan kaynağı mevcuttur. Kısaca, Hatay’da yerli otomobil üretimi için Hassa Organize Sanayi Bölgesi şu anda hazır bekletilmektedir.” açıklamasını yapmış ve Hatay’da düzenlenecek olan “Medeniyetler Bahçesi” temalı EXPO 2021’e, Antalya’da düzenlenen EXPO 2016’ya yapılan destek kadar Hükûmetin destek olmasını beklediğini, ülkenin tanıtımı ve Hatay için önem arz ettiğini belirterek konuşmasını tamamlamıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu’nun Amik Ovası çiftçileri konuşması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir