Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Milletvekili Yayman ve Çolakoğlu Hassa’da İncir Hasadına Katıldı

Milletvekili Yayman ve Çolakoğlu Hassa’da İncir Hasadına Katıldı
09 Ağustos 2021 - 20:23

Tarım ve Orman Hatay İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile birlikte Hassa’da İncir Hasadına katıldı.

Hatay İlinin her bölgesinin farklı bir özelliği olduğundan ve bu yüzden de ürün çeşitliliğinin fazla olduğunu dile getiren Çolakoğlu yaptığı konuşmada;

“İlimiz meyve alanında önemli bir yere sahiptir. Şuan bulunduğumuz Hassa ilçemiz özellikle üzüm ve incir üretiminde önemli bir konumdadır. İlimizde üretilen Üzüm’ün %90’ı Hassa ilçemize aittir. İlimizde 2020 yılında 103.000 ton üzüm üretimi varken bu yıl 94.000 ton civarındadır. İlimizde 3000 ton civarında da incir üretimi bulunmaktadır. Üretilen incir çeşitleri Bursa ve Sarı Lob çeşitleridir. Üretimi yapılan incirlerden dekara iki ton civarında verim alınmaktadır. 3000 ton incirin 500 tonu Hassa ilçemizden temin edilmektedir. Buralarda üretilen incirler çoğunlukla yaş ve kuru olarak pazarlanmaktadır. Genelde yurt içine pazarlanır. Tadı ve aroması çok beğenilen bir meyvedir. Çiftçilerimize bereket ve bol kazanç dilerim.’ dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.