MKÜ’de Aşıklar buluşması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversitemizde Darbelerin Aşık Şiirlerindeki Yeri işlendi

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk konferans salonunda “1960-1980 Darbeleri ve Aşıklar Şiiri” konulu etkinlik düzenlendi.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Arı’nın konuşması ve Aşık Feymani ve Aşık Eyyübinin fasılları, darbe konusunun Anadolu halk ozanı olan Aşıkların şiirlerinde hangi şekilde yer aldığı eşsiz örneklerle dinleyicilere anlatıldı.

Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte konuşan Doç. Dr. Bülent Arı:’’ Demokrasinin kurumsallaşması, çok partili hayata geçişte sancıların yaşanması ve 1960 darbesiyle sonuçlanan bu süreçte aşıkların siyasi gelişmelere bağlı olarak bazen İnönü’yü bazen Demokrat Partiyi ve Menderes’i hedef alan taşlamalar söylediklerine şahit olunmuştur. Bu dönemde aşıklar ülkenin birliğinden yana olmuşlardır.

1980 anarşi ortamına karşı yine aşıkların ortak tavrını görürüz ülkede yaşanan her türlü gelişmeden etkilenen aşıklar milli konular ve memleket sorunlarıyla ilgili şiirler yazmışlardır. Toplum yapısında yaşanan ahlaki yozlaşma onların şiirlerinde işlenen temalar onları birbirine yaklaştırmıştır.

1980 darbesi sonrası değişen dünyada, toplumsal yaşamdaki gelişmeler aşık şiirlerinde yer bulmuştur. 1980 darbesinde yaşananlar, darbe zihniyeti ve olumsuzlukları aşık şiirlerinde işlenmişler.

Aşıklar toplumun sorunlarını sıkıntılılarını dile getirip onların duygu ve düşüncelerine tercüman olurlar bu yüzden 1960 ve 80 darbelerine karşı halkın tepkilerini şiirlerinde yoğun bir şekilde dile getirmişlerdir. Aşıklar şiirlerinde baskının arttığı huzur ve hürriyete yönelik bir ortamın söz konusu olmadığı kişilerin özlük haklarının ve sosyal haklarının ellerinden alındığını ifade ederler.” Dedi.

Doç. Dr. Bülent Arının konuşmasının ardından sahneye gelen Aşık Feymani ve Aşık Eyyübi aşıklık geleneğinden oluşan örnekleri dinleyicilere sundular.

Anadolu’nun kültürel benliğinin yanı sıra kültürel çeşitliliğini yansıtan şiirlerinden oluşan fasılı dinleyicilerle buluşturan aşıklar dinleyiciler tarafından ilgiyle dinlendiler.

Etkinlik plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MKÜ’de Aşıklar buluşması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir