Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

MKÜ’den Sınav Stresine Karşı Psikolojik Destek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeşitli sınavlara girecek olan personel çocuklarımıza yönelik Psikolojik Danışman Daniela Mursaloğlu tarafından “Buradayım YGS, YLS, SBS, KPSS, YDS, ALES… sss. Motivasyonum Yerinde. Kaygılarım Kontrol altında”  isimli konferans verildi.

Çok sayıda ebeveynlerin de katıldığı konferans 20 Şubat İskenderun Mustafa Yazıcı Salonunda ve 21 Şubat Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans salonunda düzenlendi.

Anne ve babaların her zaman en iyi rehber olamadığını söyleyen Mursaloğlu, öğrencilerin ders alanında ki açıklarının dershaneler veya özel öğretmenler tarafından kapatılabileceğini bu seminerin amacının ise psikolojik destek olduğunu vurguladı.  Öğrencilerin sınav öncesinde en çok karşılaştıkları duygulardan birinin kaygı olduğunu ve bu duygunun belirtilerinin heyecan, gerginlik ve tahammülsüzlük olduğunu söyledi. Mursaloğlu   “ baş ağrıları, mide veya bağırsak sorunları, uyku sorunları yaşanabilir.  Bu ve buna benzer birçok belirti kaygının sonucunda ortaya çıkabilir. Bu kaygının belirtilerini yaşamamak için buradayız ”dedi.

Psikolojik Danışman Daniela Mursaloğlu, Türkiye’de eğitsel ve mesleki hedeflere sahip olan bireylerin sınav sistemimizin gerçeğini dikkate alarak sınav / sınanma süreçlerinde ustalık kazanmaları gerektiğini vurguladı.

Önemli sınavlara doğru giderken kaygı duymanın normal, hatta belli bir seviyede kaygının verimli ve özverili bir çalışma için yararlı olduğunun altını çizen Mursaloğlu, kaygı düzeyin yüksek olduğu zaman sınava hazırlık döneminde olduğu gibi sınav anındaki performansını da olumsuz etkileyebileceği üzerinde durdu.

Sınav başarısına ulaşabilmek için bilgi yüklemek ve test çözme becerilerini pekiştirmek kadar psikolojik hazırlığın da son derece önemli olduğunu ifade eden Mursaloğlu, sınav kaygısını “yönetebilmek” için sınav kaygının oluşumunu kavramak gerektiğini belirtti.

Mursaloğlu, Filozof Epiktet’in “ İnsanları mutsuz eden olayların kendisi değil, olaylara yönelik bakış açıları” sözünden yola çıkarak, sınav adaylarımız da sınava gerçekçi ve pozitif bir bakış açısını kazanmak için çaba göstermeleri gerektiğini dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MKÜ’den Sınav Stresine Karşı Psikolojik Destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir