Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Mobil Sağlık Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde ortaya çıkan çalışan sağlığı korumaya yönelik 6331 sayılı iş kanunu doğrultusunda işveren kurumların çalışma şartları konusunun da görevleri artırılmıştır. Bu görevler işyeri koşullarının iyileştirilmesi, işyerinin daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirilmesi ve çalışanların çalıştığı iş alanına göre sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için işyerinin çalışanlarına düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

İş yerlerinin bu gerekliliği doğrultusunda ortaya çıkmış olan mobil sağlık hizmetleri, özel donanımlara sahip mobil sağlık araçları ile beraber işyerlerine giderek gezici sağlık kontrolleri yapmaktadır. Çeşitli temel durumlarda Bakanlık tarafından yapılması gereken sağlık kontrolleri için mobil sağlık hizmetinden yararlanan firmalar kendilerinin belirleyeceği saat ve tarihlerde çalışanlarını sağlık testlerinden geçirebilir böylece de hem çalışanlarının sağlığından emin olur hem de mobil sağlık hizmeti yerinde hizmet sunduğu için firmalara iş kaybı yaşatmaz.

Mobil sağlık hizmetinin sağladığı bir avantaj da çalışan sağlığı açısındandır. Mobil sağlık taraması sonrası risk görülen çalışanların tedavi süreçlerinin hızlı bir şekilde başlaması ilerde oluşabilecek daha büyük bir hastalığın önüne geçmekle beraber işyeri çalışanının sağlığını korumuş olur.

Nereden Alınır?

6331 sayılı iş kanunu doğrultusunda iş veren kurumlar çalışanlarına düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırması zorunludur. Bu doğrultuda işyerlerinin, çalışanlarına düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları için İş Sağlık Müdürlüklerinin yetkilendirdiği Ortak Sağlık Güvenlik Birimi(OSGB) hizmeti sunan kurumlara başvurmaları gerekir. OSGB hizmeti sunan firmalar özel donanımlı araçlar ile beraber özel gezici sağlık hizmetleri sunmaktadır.

Bakanlık tarafından zorunlu tutulan çalışan sağlık raporu iş tehlikesi ve ağırlığına göre düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kapsamında;

  • Çok tehlikeli sayılan işler için yılda 1 kez iş yeri sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir
  • Tehlikeli sayılan işler için 3 yılda bir işyerinde sağlık kontrolünden geçilmesi gerekmektedir
  • Az tehlikeli görülen işler için ise 5 yılda bir işyerinde sağlık kontrolünden çalışanların geçmesi gerekmektedir.

Her ne kadar sağlık kontrolleri birer zorunluluk olsa da bu hizmetin mobil sağlık hizmeti sunan kuruluşlardan almak zorunda değildir. Fakat çalışanların sağlık kontrolü için farklı bir yere gitmesi, sıra beklemesi, sonuçların çıkmasının uzun bir zaman alması ve bu durumlardan ötürü çalışanların iş gücü kaybı yaşaması nedeniyle mobil sağlık firmalara her açıdan büyük bir fayda sağlamaktadır.

Fiyatı Ne Kadar?

Mobil Sağlık hizmetleri fiyatları diğer kurum kuruluşlara göre daha düşük maliyetli olmakla beraber yapılacak testlere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Fiyatları daha uygun olan mobil sağlık hizmetleri birçok açıdan da daha faydalı olmaktadır. Çünkü diğer kuruluşlardan alınacak olan testler kişilere hem zaman kaybı oluşturacaktır hem de iş gücü kaybı yaratacaktır. Bu sebeple mobil sağlık hizmetleri diğer kuruluşlardan yine bir adım önde bulunmaktadır.

Bakanlık tarafından düzenli olarak işyeri tarafından çalışanlarına yapılması zorunlu tutulan testler iş ağırlığına ve tehlikesine göre değişiklik göstermektedir. Her açıdan donanımlı olan mobil sağlık araçları da yine buna kolay bir çözüm olmaktadır. Bunun yanında iş verimliliğini de minimun seviyede etkileyen mobil sağlık hizmetleri çalışanların zamanından çalmaz ve çalışanların işyerinde sağlık kontrolünden geçmesi gibi de olumlu bir sürü yönü bulunmaktadır.

Mobil Sağlık İstanbul

Ülkemizde ki en yoğun nüfus İstanbul’da bulunmaktadır. Bundaki temel nedenlerden birisi İstanbul’un insanlara sunduğu iş olanaklarıdır. Bunun doğru orantılı şekilde en büyük işletme yoğunluğu ve yine bununla doğru orantılı olarak iş güvenli açısından en yüksek oranda talebin bulunduğu bölge de yine İstanbul’dur.

İşletmelerin bünyesinde çalıştırdığı çalışanlarına zorunlu ve düzenli olarak yaptırması gereken sağlık muayenelerini iş yerlerinde gerçekleştiren mobil sağlık hizmetleri büyük bir avantaj sağlamaktadır. İş tehlikesi ve ağırlığına göre değişen muayene sıklığı ve istenilen testler büyük bir değişiklik göstermektedir. Ancak mobil sağlık hizmetlerinin araçları tim testleri en doğru şekilde sunabilmektedir.

Mobil zağlık hizmetlerinden yararlanacak firmaların istenilen testlerin eksiksiz bir şekilde ve profesyonel kişiler tarafından yapıldığına emin olması gerekmektedir. Çünkü eksik yapılan testler ya da hiç yapılmayan testler Bakanlık tarafından firmalara büyük yaptırımlar olarak geri dönebilir. Testlerin firmalara sağladığı bir diğer olanak ise çalışanlarının herhangi bir sağlık sorununa sahip olması durumunda erken müdahaleyle çalışanlarının sağlıklarını koruyabilmeleridir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mobil Sağlık Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir