Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Onbir Soruda Vatandaşlık

Onbir Soruda Vatandaşlık
12 okunma
14 Temmuz 2016 - 9:37

Yazı:Dr. Necmettin Çalışkan

Ülkemizde bulunan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi meselesi son günlerin revaçtaki tartışma konusu.

Konu ile ilgili köşe yazarları, çok bilmişler, bilgisi olmadan fikri olanlar, kayıtsız şartsız teslimiyetçiler ve tabi ki trol ve troliçeler değişik mecralarda tartışarak ciddi polemikler meydana getiriyor. Bu hengamede kimin ne söylediğinden çok, Erdoğan’ın yanında mı karşısında mı olduğunu bakılıyor.

Bu konuyla ilgili zihnimize takılan bazı soruları sormak istiyoruz.

Öncelikle şu soruyu sormak hakkımızdır sanırım. Düne kadar “Otobüslere doldurup Avrupa’ya göndeririz” diyerek tehdit malzemesi  yapılan Suriyelilere vatandaşlık verileceğini söylenmesi nereden çıktı? Hatta şimdi boş TOKİ’lere yerleştirileceklermiş

Nereden nereye!

Suriyelilere vatandaşlık verilmesini savunan mutlak teslimiyetçi kitleye ikinci sorumuz, “Acaba Sn. Cumhurbaşkanı aksini söyleseydi, yine aynı fikri savunacaklar mıydı?”

Bir merak işte.

“Suriyelilere vatandaşlık verip ardından savaş bittiğinde Suriye’yi ele geçireceğiz” diyen bir balyalar dolusu adam var ki, bunlara söylenecek söz bulamıyor, sadece “bunlar ne içiyor acaba?” diye düşünmeden edemiyoruz? Üçüncü sorumuz da buydu.

Şimdi biz böyle söyleyince bazılarının zoruna gidiyor. Yemlenenleri ve beslemeleri anlıyoruz da gününü kurtaramayan normal insanların anlamakta güçlük çekiyoruz. Doğrusu bu kafayı nasıl buluyorlar gerçekten çok merak ediyoruz.

Trolgiller familyasına sözümüz, “Çok acele etmeyin. Yarın bu politikadan da dönüş yapılırsa yüzünüz kızarabilir”.

Beşinci sorumuz da Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz diyenler; mültecilere 5 yıldır resmi çalışma izni bile vermedi. Şimdi ne oldu da aniden vatandaşlık vereceğiz diyorlar?

Merak işte bizimkisi.

Altıncı sorumuz, vatandaşlık konusunun İsrail ve Rusya ile anlaşmanın, İHH ve Mavi Marmara’yı suçlamanın ardından açıklanması bir tesadüf müdür?

Soruyoruz işte.

Yedinci sorumuz ise “Acaba İsrail’le anlaşma maddeleri arasında, Suriye’nin tamamen tahliyesine yönelik bu adım da var mıydı?”

İnsanın aklına takılıyor işte.

Sekizinci sorumuz “Suriye’de savaşın bitmesi için diplomatik çaba göstermeyip, hamaset nutuklarıyla geçiştirmeye çalışanlar ne oldu da  birden bire Esat sever oldular?”

Dokuzuncu sorumuz “Yakın dönem hangi azınlığa sahip çıkıldı? Doğu Türkistanlılara mı? Ahıska Türk’lerine mi? Özbeklere mi? Çeçenlere mi? Neden şimdi ve neden Suriyeliler?”

Onuncu sorumuz “Bazı kardeşlerimizin, bunları sorgulamamıza bile tahammül edemeyişi nedendir? Biz birilerinin gözüne girmeye değil; doğru bildiğimizi söylemeye çabalıyoruz.

On birinci ve son sorumuz, “Bu mesele neden sansasyonel hale getiriliyor?  Bu fikir neden aniden ortaya atıldı? Bazı suçları örtbas etme ve gündemi değiştirme dışında başka bir amacı var mı? Zaten hali hazırda şartları yerine getiren birçok mülteciye fiilen vatandaşlık veriliyor.

Asıl mesele Suriyelilere vatandaşlık verilip verilmemesi değil; ne kadar samimi olunduğu ve olayın arka planda kurgulananlardır.

Suriyelilere vatandaşlık vermek, Şam’da Cuma namazı kılmadan umudunu kesmektir.

Bu projeyle İsrail için Suriye’nin tamamen tahliyesi gerçekleşiyor, bu açık ve nettir. Böylece BOP projesi adım adım gerçekleşiyor.

Ne hikmetse planların hiçbirisinde huzurlu, barış içinde bir Suriye alternatifi yok.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.