Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Ova çiftçilerinden teşekkür

Ova çiftçilerinden teşekkür
12 Haziran 2021 - 17:45

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan çiftçiler Amik Ovasında su sorununun ortadan kalkmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür etti.

İlçeye bağlı Baytarlı Mahallesinde bir araya gelen muhtarlar ve çiftçiler bölgede geçmiş dönemlerde yaşanan sulama sorunlarının ortadan kalkmasında emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a teşekkür etti.

Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, Tahtaköprü Barajının 9 metre yükseltilerek su tutma kapasitesinin arttırılmasından dalayı geçmiş yıllarda çiftçilerin yaşadığı sulama sorununun ortadan kalktığını belirtti.

Tahtaköprü Barajının şuan 475 bin metreküp su tuttuğunun altını çizen Çelik, kış aylarında Kırıkhan’dan geçen Karasu deresinin suyunun Reyhanlı barajına aktırılacağını Reyhanlı ilçesinde de  sulama sorununun kalmayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Devlet Su İşlerinin kontrolünde olan hiçbir arazimizde şuan sulama sıkıntımız bulunmuyor, çok şükür Kırıkhan bölgesinde olan tüm arazilerimizi suluyoruz. Bu yıl bahar aylarında yağış olmadığından dolayı çiftçilerimiz biran önce ekili alanlarını sulamak istiyor, aynı anda sulama yapmak istediklerinde sıkıntılar oluşuyor. Bunu da belli aralıklara yayarak aşmaya çalışıyoruz, şuan ilçemiz sınırlarından geçen sulama kanallarından suyumuz akıyor.”

Amik Ovasının verimli topraklardan oluştuğunu vurgulayan Çelik son olarak, bölgede toplulaştırmanın yapılması gerektiğini, toplulaştırmayla birlikte kapalı devre sulama sistemine geçilerek şuan kullanılan suyun yüzde 30’unun bölgeye yeteceğini sözlerine ekledi.

Kazkeli Mahalle Muhtarı Mustafa Tüfek ise, 2019 yılından önce mahallelerinde sulama sorunu yaşadıklarını, son 2 yıldır ise birinci ve ikinci ürünleri sulamada herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi.

Çiftçi Abdurrahman Parlak ise şimdiye kadar su sorunu yaşamadıklarını Temmuz ve Ağustos aylarında da sulama suyunun şuanki gibi akmasını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.