Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

[Sağlıklı Yaşam] – Depresyon ilacı kullanımına dikkat!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ruh dünyasındaki hızlı değişiklikler, üzüntü, uyku bozuklukları…

Depresyon çağın hastalıklarından biri…

Tüm dünyada kadınların yüzde 20’sinde, erkeklerin yüzde 10’unda, ergenlerin de yüzde 5’inde görüldüğü kaydediliyor.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan, depresyonu, “Çökkünlük, kendini yetersiz hissetmek, kendini güçsüz, çaresiz hissetmek, suçlu hissetmek yanı sıra başka semptomlar da genellikle uykusuzluk bazen aşarı uyku gibi vücutta yaygın ağrılar gibi semptomlarla giden ciddi bir psikiyatrik hastalık” olarak tanımlıyor.

Günlük hayattaki stresle başa çıkmak isteyenler, çoğu zaman eş dost tavsiyesiyle, doktor kontrolü olmadan antidepresan kullanımına başvuruyor.

Oysa, rastgele antidepresan kullanımının pek çok sakıncası mevcut.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan, “Manik depresif hastalığı olduğunu düşünelim. Anti depresan verdiğiniz zaman manik episodlara aşırı efor, aşırı neşe, çok para harcama, çok seyahat etme, ileri derecede tehlikeli girişimlere neden olabilir. Eş dost tavsiyesiyle anti depresan kullanılması büyük yanlış” diyor.

Yine, aşırı kilo artışı ya da hızlı zayıflama, cilt bozuklukları yersiz antidepresan kullanımının yol açtığı sonuçlar…

İşte bu sebeplerle doğru kullanıldığında hayat kurtaran, yanlış kullanıldığında adeta zehre dönüşebilen ilaçların doktor tanısı olmadan kullanılmaması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
[Sağlıklı Yaşam] – Depresyon ilacı kullanımına dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir