Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Samandağ Kuyumcu esnafı sorunlarını dile getirdi

Samandağ Kuyumcu esnafı sorunlarını dile getirdi
124 okunma
16 Ağustos 2016 - 11:42

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay Milletvekili Serkan Topal, CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur,Samandağ CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız,Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüş, Kuyumcu Esnafı Temsilcisi Nesip Yılmaz ve kuyumcu esnafı bir araya geldi. Görüşmede kuyumcu esnafları ilçe ile ilgili sorunları dile getirdiler.

Ulaşım ;

Kuyumcu esnafları ile bir araya gelinen görüşmede Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’a gerek büyükşehir belediyesi gerekse ilçedeki ulaşım ile ilgili sorular  soruldu. Soruları yanıtlayan Başkan  Savaş “ 18 aydır bu ulaşımla ilgili çalışıyoruz. İlk önce bu işin muhataplarıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Her şeyi göz önünde bulundurduk. En zor yerlerden başladık. En zor yerler Gümüşgöze ve Sinanlı. Oradan başladık ve yavaş yavaş bütün ilçeleri çözeceğiz”  dedi.

Su sorunu;

Su sorunu ile ilgili kendisine yönlendirilen soruları cevaplayan Samandağ belediye başkanı Mithat Nehir “ ilçe merkezimizde hepimizin bildiği gibi biri Hıdırbey, diğeri de Şahlankaya olmak üzere  iki ana kaynağımız var. Şahlankaya’dan gelen su cazibe ile gelir ve cazibe ile gelen suyun özellikle bu aylarda debisi düşer. Bu debinin düşmesi ile de günün en az 12 saati su verebiliyorken bugün iki günde bir 3-4 saate kadar düştü. İlk başta yaşadığımız sıkıntılar sonrasında HATSU genel müdürü ile bir araya geldik. Orada hem sizlerin bize sunduğu sıkıntıları hem de debi ile ilgili buraya müdahale edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdik.” dedi.

Kıyı Kenar Çizgileri;

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir konuşmasının devamında“Yaklaşık 30 yıllık kangrenleşmiş bir hikaye bu. Birkaç gün önce kıyı kenar çizgisi mağdurları adı altında bir grup vatandaş ile görüştük. Bu meseleyi Vali beye taşıdım. “Orda da ifade ettik. İlgili mağdurlar bir heyet oluştursun görüşelim.yapabileceğimiz bir şey varsa yaparız”. Ama genel olarak yaklaşım şu; vatandaşlar tazminat davalarını açmışlar, bedellerini almışlar.bedel aldıktan sonra da geri dönüşün olmayacağı yönünde de bir bilgi beyanında bulundular. Ben de bu bilgileri sizinle paylaşmış olayım.” dedi.

Deniz Çevlik Yolu;

Başkan Nehir ,deniz- çevlik yolu ile ilgili kendisine yönlendirilen soru ile ilgili de; “ yollar ile ilgili imar planlarını yapmadan bu işi çözme şansımız yok. Bugün deniz-çevlik arasındaki yolu dahi tescil etmek 3 yılımızı aldı. Attığımız her adımda inanılmaz bir muhalefet ile karşılaştık. Ama yine de şu an hepimizin çok rahatlıkla kullandığı ve keyif aldığı bir güzergah haline geldi. Bu konuyla ilgili Büyük Şehir Belediyemiz de gerekli imar çalışmaları yapıyor.

Büyük Şehir Belediyesine Teşekkür;

Başkan Nehir konuşmasının devamında; “bugün asfaltlamasını büyükşehrin yaptığı çalışmaları biliyorsunuz. Şu an kazısını yaptığımız belki kaldırımlarını bizim yapacağımız ama yine büyükşehrimizin desteğiyle şu şehir merkezindeki çok kangren haline gelen bu meseleleri de çözülmesiyle ilgili çok ciddi destekleri oluyor. Ben huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum.”dedi.

Görüşmenin devamında söz alan CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur  “ bir sıkıntı olduğunda ben Lütfü Başkanımla da, Mithat Başkanımla da görüşüyorum. İkisi koordine bir şekilde çalışıyor. Sayın milletvekilimiz de Ankara’da ne isteğimiz varsa orada söylüyor. Herkes kendi ne yapması gerektiğini biliyor ve bu şekilde bunu yapmaya çalışıyor. Hizmet  bakımından da bugün hepsi ilçe yöneticileriyle görüşüyor. Mesela diyorsunuz ki benim yolun asfaltlanması lazım veya belediye başkanına söylenmesi gerekiyor. Kim bunu duyarsa bu konuda  o hizmetler yapılmaya başlanıyor. Ama sadece biraz zaman gerekiyor. Bu hemen %100 olacak şey değil. Ama şu an %100 olmasa da %60- %70 seviyesinde” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.