Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Samandağ’daki Özel Hastanede Avukat ve İcra Müdürüne Saldırı

Samandağ’daki Özel Hastanede Avukat ve İcra Müdürüne Saldırı
137 okunma
09 Haziran 2021 - 17:40

Samandağ ilçesinde özel bir hastanede icra memuruna ve avukata saldırı yapılması üzerine Hatay Barosu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Edinilen bilgiye göre, Haciz işlemleri yapmak üzere Güneypark Hastanesine giden Hatay Barosuna kayıtlı Avukat Sercan Gezer ile Samandağ İcra Müdürü Ali Duman, hastanede fiziksel saldırıya uğradılar.

Avukat Gezer ile ve İcra Müdürü Duman darp raporu aldıktan sonra savcılığa giderek suç duyurusunda bulundular. Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı ve saldırıyı yapan faillerin Urfalı oldukları tespit edildiği bildirildi.

Yaklaşık 40 avukat ifadeye katılarak meslektaşlarını yalnız bırakmazken Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelen Hatay Barosu Başkanı Avukat Hüseyin Cihat Açıkalın, saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Baro Başkanı Açıkalın açıklamasında:
”Meslektaşımız Sercan Gezeri’n ve icra müdürümüz Ali Duman beye yapılan bu çirkin saldırı sebebiyle buradayız. Biz hep söylüyoruz söylemeye de devam edeceğiz söylemekten dilimizde tüy bitti vatandaşın ödenmeyen borcunun sebebi avukat değildir. Boşanmasının sebebi avukat değildir. İşsizliğinin sebebi avukat değildir. Avukat vatandaşın yanında ve sözcüsüdür, vekilidir. Dolayısıyla artık bunlar son olsun istiyoruz! Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve takipçisi olacağız en ağır şekilde cezalandırılması hususunda Hatay barosu olarak konunun takipçisiyiz. Avukat arkadaşlarımızla beraber bundan böyle bu tür saldırıların karşısında hukuki olarak en sert şekilde cevap vereceğiz ve artık yeter diyoruz.İfadelerini kullandı.

Hatay barosuna bağlı Avukat İbrahim Ersöz de yaptığı açıklamada:”
Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı korumaya and içtik bundan sonra da korumaya devam edeceğiz.
Böyle bir olayın yaşanması bizi üzmüştür bu tip olayların yaşanmaması açısından hepimize görev düşer hem vatandaş olarak hem baro olarak hem güvenlik görevlileri olarak bu tip şeylerde herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesi lazım! Ancak biz bu tür olayların yaşanmaması açısından elimizden gelen her şeyi yapacağız. Yaşandıktan sonra da avukatlarımızın yanında dimdik durmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hatay Barosu internet sayfası üzerinden yaptıkları açıklamada saldırıyı kınayarak konunun takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

Hatay Barosundan yapılan açıklamada;

“BASINA VE KAMUOYUNA

08.06.2021 Tarihinde Samandağ ilçesinde bulunan Güneypark Hastanesinde haciz işlemleri yapmak için bulunan Baromuza kayıtlı meslektaşımız Av. Sercan Gezer ile Samandağ İcra Müdürü Ali Duman saldırıya uğramışlardır. Meslektaşımıza ve İcra Müdürüne yönelik menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz.  Arkadaşlarımız suç duyurusunda bulunmuş olup Hatay Barosu olarak tüm aşamalarda soruşturmanın ve davanın takipçisi olacağız. Olayın failleri en ağır şekilde cezalandırılana kadar susmayacağız.. Olay günü Hastane kameralarının “kayıt yapmadığı” iddiasının da araştırılmasını, ihmali olanların, azmettirenlerin ve kaçan failler ile kendilerini saklayanların yakalanması için bütün kurul komisyonlarımız ile çalışacağız .

Daha önce söyledik, tekrar etmekten yorulmayacağız. Yine söylüyoruz ; vatandaşın ödenmeyen borcunun sebebi avukat değildir. Boşanmasının sebebi avukat değildir. İşsizliğinin sebebi avukat değildir. Avukat vatandaşın yanında ve sözcüsüdür, vekilidir.

Yargının olmazsa olmaz ve temel üç unsurundan biri olan savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, doğrudan yargıya yapılmıştır. Avukata atılan yumruk, saplanan bıçak, sıkılan kurşun, söylenen her hakaret adaleti ve bağımsız yargıyı doğrudan hedef almaktadır. Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da, bir gün kendilerinin de savunmaya ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmasınlar. Bu saldırıyı yapanlar, azmettirenler, kamera görüntülerini vermek istemeyenler, silenler,  yargılanır iken avukat arayışına gireceklerdir. Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında, kendi ofislerimizde bile şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız, duruşma sırasında, hak arama mücadelesinde, bağımsız yargı talebimizi dile getirdiğimizde susturulmaya çalışıldığımız günlerden geçmekteyiz.

Ancak biz biliyoruz ki herkes sussa bile biz avukatlar haksızlığa, şiddete, baskılara karşı konuşmaya, direnmeye devam edeceğiz. Bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını, sinmeyeceğini bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Çünkü biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin haklı gururu ve azmiyle cübbelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz.

Meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu ve savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların da kalktığı günler için mücadele ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz.  Meslektaşımıza ve İcra Müdürümüze acil şifalar diliyor, tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadeleri yer aldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.