Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Seralarda Gül Kesimi Başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiçek piyasası 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla hareketlendi. Seralarda gül kesimleri arttı. Ancak eldeki veriler, zor koşullarda yetiştirilen çiçeklerin tezgahlara gelene kadar geçirdiği aşamalar nedeniyle sevgililere pahalıya mal olacağa benziyor.

Hataylı çiçek yetiştiricisi emekli öğretmen Ahmet Sönmezateş, çiçek üreticilerinin bayramı olan sevgililer günü için haftalar öncesinden hazırlık yaptıklarını söyledi.

Sektörün 14 Şubatı ‘milat’ olarak kabul ettiğini söyleyen Sönmezateş, özellikle gül üreticilerinin bu günden umutlu olduğunu söyledi.

‘Sevgiliye verilecek en anlamlı hediye güldür.’ diyen Sönmezateş, oluşan serbest piyasa ekonomisinden kaynaklı gül fiyatlarının bu yıl sevgililerin ceplerini yakabileceğine işaret etti.

Sönmezateş, Türkiye’de son yıllarda çiçek kooperatiflerinin yönetimi ve ödemelerinden kaynaklı büyük sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Sönmezateş “Türkiye’de çiçek üretimi ve pazarlama kooperatifleri iki taneydi. Bunlardan biri yanlış idare sonucunda maalesef çok küçüldü. Diğer kooperatif faaliyette şimdi. Ancak orada da sıkıntı var. 60 günde bir ödeme yapılıyor. Siz çalıştırdığınız işçiye 60 gün bekle diyebilir misiniz? Kooperatiflerin, bu işi gerçekten bilen kişilerin ellerinde olması gerekir.” dedi.

Çiçekçiliğin biraz zahmetli ve yorucu bir iş olduğunu aktaran Sönmezateş, “Geçmişte karanfil yapıyordum. İngiltere ve Almanya’ya karanfil ihraç ettik. Daha sonra gelin çiçeği, kasımpatı ve benzeri çiçekler ürettik ama en son gülde karar kıldık. Gülün bütün zahmeti kışın. Keşke üreticilerimiz bu sektöre yönelse hepimiz para kazansak.” ifadelerini kullandı.

SEVGİLİLER GÜNÜNDEN SONRA HAZIRLIKLAR KUTLU DOĞUM İÇİN

Sevgililer Günü’nün hemen ardından gül üretimlerinin hızlandırılacağını bunun nedeninin de Kutlu Doğum Haftası olduğunu dile getiren Çiçek Üreticisi Ahmet Sönmezateş, “Peygamber Efendimiz (S.A.S.) gülü çok severdi ve gül O’nun simgesidir. Dolayısı ile kutlu doğumda yapılan etkinliklerde misafirlere gül veriliyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Seralarda Gül Kesimi Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir