Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Sigarayı bırakmanın faydası 20 dakikada başlıyor

Sigarayı bırakmanın faydası 20 dakikada başlıyor
78 okunma
10 Şubat 2013 - 14:45

Çuhadaroğlu,”İlk 20 dakikada kalp atışı hızı düşüyor. 12. saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale dönüyor. 2 hafta-3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülüyor. 1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalıyor. Bir yılın sonunda sigaraya yeniden başlamadıysanız koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadar oluyor. 10. yılın sonundaysa eğer kalıcı bir hasar oluşmamışsa akciğer kanseri riski sigara içen birinin yarısına iniyor. On beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye geliyor.” dedi.

Dünya çapında 1 milyar sigara içicisinin bulunduğunu anlatan Çuhadaroğlu, “Her yıl 5,4 milyondan fazla kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çekerek, ” Bu ölümlerin 600 binden fazlası, sigara içmeyenlerin sigaraya dolaylı olarak maruz kalmasıyla; 5 milyondan fazlası ise tütün kullanımı ile ilişkilendiriliyor. Yapılan araştırmalara göre, içicilerin yüzde 70’ten fazlası sigarayı bırakmak istiyor. Bunların yüzde 40’ı her yıl bırakmayı deniyor. Ancak yüzde 3-5 arasında küçük bir bölüm 6. ay sonunda sigarayı desteksiz bırakabiliyor. Profesyonel destek alınmayan bu bırakma girişimlerinin başarısız olmasında asıl nedenin nikotin bağımlılığı.” diye konuştu.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu sigarayı bırakmaya karar verenlere bol bol su içmelerini, bulundukları ortamı sık sık havalandırmalarını, kül tablalarını ortadan kaldırmalarını, sigarayı bırakmaya karar verdikleri an içtikleri markayı ve sigara kokusu ile birleşen ve kişisel bir özellikleri haline gelen parfümlerini değiştirmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca sosyal çevreden yardım almanın önemini şöyle anlatıyor: “İlk 15 gün kahve içiyorsanız kafeinsiz içmek, çay içiyorsanız bitki çayı içmek çok önemlidir. Bunun dışında arkadaşlarınıza haber vermenizin, iş yerlerinde onların, evde ailenin desteğini almanın ve düzenli egzersiz yapmanın süreç için çok yararı vardır.”

Prof. Çağlar, bağımlılar sigarayı kendi iradeleriyle bırakabileceklerini düşünmüyorlarsa bir hekime ya da bir uzmana başvurmalarını da önerdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.