Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

St.Pierre Kilisesi Kaya Islahı Çalışmalarını Uzman Ekipler Yürütüyor

St.Pierre Kilisesi Kaya Islahı Çalışmalarını Uzman Ekipler Yürütüyor
211 okunma
29 Nisan 2013 - 14:55

Hatay’da bulunan dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre’de restorasyon ve çevre düzenlemesi kapsamında kaya ıslahı çalışmaları uzman dağcılar tarafından sürdürülüyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ilgililerden bilgi aldı.
Haziran ayında tamamlanması planlanan kaya ıslahı çalışmaları 6’sı uzman dağcı olmak üzere toplam 9 kişilik ekip tarafından yürütülüyor. Birinci etabı tamamlanmak üzere olan çalışmalar kapsamında ilk etapta 29 noktaya müdahale öngörülmüşken, daha sonraki tespitlerle ve görülen lüzum üzerine yaklaşık 150 müdahale yapıldı.

Kilisenin üst kısmında yapılan kaya ıslahı çalışmaları sırasında tehlike arz edecek taşların ve kaya bloklarından kopan parçaların kiliseye zarar vermemesi için yapıya büyük ölçüde geçici bir metal çatı ve konstrüksiyon yerleştirildi, her türlü koruma ve güvenlik tedbiri alındı. Kaya ıslahı çalışmalarında düşürülen kaya parçaları geniş bir alana yayıldığından çevrede şu anda başka çalışma yapılamıyor. Kaya ıslahı çalışmaları tamamlandığında proje kapsamında yer alan diğer çalışmalara devam edilecek.

Vali Lekesiz, St. Pierre Kilisesi’nin restorasyonu ve çevre düzenlemesinin bitmesiyle, ayrı bir destinasyon alanı olacağını, tarihi ve kültürel değere sahip söz konusu yapının aslına uygun olarak korunup geleceğe aktarılacağını söyledi.

Lekesiz, “Kilise, mevcut hali ile içimize sinmeyen, sahip olduğu tarihi derinlikle ve değerle bağdaşmayan fiziksel özelliğe sahipti. Restore edilirken çevresi ile beraber kapsamlı bir şekilde ele almayı uygun gördük. Buraya gelecek yerli ve yabancı konukların yaşlısından engellisine kadar herkesin burayı sağlıklı şekilde gezebilmeleri için tüm fiziksel şartların hazırlanmasını, engelli rampaları, yürüyüş yolları yapılmasını istedik. Otoparkından kafeteryasına kadar burada her şey düşünüldü.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.