Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Tedavileri tamamlanan yabani hayvanlar doğaya bırakıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) işbirliği protokolü kapsamında hizmet veren “Hatay Mustafa Kemal Yaban Hayvanı Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi” Hatay ve çevre illerdeki yaralı yaban hayvanlarını tekrar doğaya kazandırıyor.

Merkez Koordinatörü Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Muhammed Enes ALTUĞ, Merkez Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinin özverili destek ve gayretleri ile Yaban Hayvanları için Hastane konforu ile yaban hayvanlarında türe özgü ilk yardım, tedavi, operatif müdahale ve rehabilitasyon hizmeti verdiklerini söyledi.

Merkezdeki tedavi ve cerrahi ameliyatlar Hatay MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim elemanları ve DKMP veteriner hekimleri tarafından yürütüldüğünü ifade eden Altuğ: “

2020 yılında 275 yaban hayvanının Merkezde tedavi ve rehabilitasyonunun yapıldığını ve 147 sinin doğaya kazandırıldığını bir kısmının ise Hayvanat Bahçelerine gönderildiğini, 2021 yılında 9 aylık sürede ise Merkezde 163 adet Yırtıcı kuş (Kartal, Şahin, Baykuş Doğan Kerkenez, Atmaca, Karga, Çaylak, Kuzgun,.) 64 su kuşu (Leylek, Pelikan, Su çulluğu, Yaban Ördeği, Balaban, Balıkçıl, Martı, Yalı çapkını,..), 34 adet diğer kuşlar (Ebabil, kumru, guguk kuşu, çoban aldatan, kınalı keklik,…) 7 Yırtıcı memeli (Tilki, Çakal, porsuk, sansar, ) ve 22 Memeli (Dağ ceylanı, Karaca, Kirpi, Yaban Tavşanı) olmak üzere toplam 290 yaban hayvanının tedavi ve rehabilitasyonu yapıldı ve bugün bırakılan 12 adet de dahil toplam 133 yaban hayvanı tekrar doğaya kazandırıldı, ayrıca 6 adet yaban hayvanı da Hayvanat Bahçesine gönderildi.

Su kuşları ve yırtıcı kışlardaki yaralanma nedenleri çoğunlukla yasa dışı kaçak avcılık olmakla birlikte su kuşları ve leyleklerde göç yorgunluğu ve diğer hastalıklar da rol oynamaktadır. Yaban hayvanlarının korunmasında bölgemizde Hatay DKMP Şube Müdürlüğü ve av koruma ekipleri yoğun çaba sarf etmektedirler.  Bugünkü doğaya bırakma etkinliğinde ise 7 adet Leylek, 3 adet Peçeli Baykuş, 1 adet Kızıl Şahin, bir adet Şahin olmak üzere 12 adet leylek ve yırtıcı kuşu doğaya bırakarak yaban hayatına kazandırmış olacağız” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tedavileri tamamlanan yabani hayvanlar doğaya bırakıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir