Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Tokdemir’den Meclise Soru Önergesi

Tokdemir’den Meclise Soru Önergesi
21 okunma
16 Temmuz 2021 - 10:17

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Suriye Sınır kapısında Covit 19 taraması hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı olarak açıklaması için TBMM’ye Soru Önergesi verdi.

Tokdemir meclise verdiği soru önergesinde ;

“Suriye’de iç çatışmaların başlamasının üzerinden 10 yıl geçti. Savaşta milyonlarca Suriyeli toprağından göç etmek zorunda kalırken, binlercesi de yaşamını yitirdi. 2011 yılından beri Suriye’de devam eden savaş sürecinde Suriyelilerin bayramlarda ülkelerine gidip gelmeleri zaman zaman tartışmalara neden olmuştur. Türkiye’nin dört bir tarafından sınır kapılarına gelen ve Kurban Bayramı için ülkelerine gitmek isteyen Suriyelilerin sınır kapılarındaki yoğunluğu ve zaman zaman izdiham yaşanması Covid-19 salgının artması kaçınılmaz olacaktır. Ülkelerine giden Suriyelilerin kısa zamanda tekrar Türkiye’ye dönmeleri ile birlikte Covid-19 vakalarının artış göstermesi kaçınılmaz olur.

              Bu bağlamda;

 1. Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşleri ile ilgili sınır kapılarında geçiş esnasında ne tür sağlık taraması uygulanmaktadır?
 2. Kendi ülkelerindeki 45 günlük süre zarfında Covid-19 salgınına karşı tedbir almayıp virüse yakalanıp yakalanmadığı hususunda sınır kapılarında covid-19 testi yapılmakta mıdır?
 3. Bakanlık olarak sınır kapılarında Covid-19 salgınına karşı ne tür tedbirler alınmaktadır?
 4. Suriye’de salgına karşı tedbirlere yeteri derecede uyulmadığı herkesçe bilinmektedir, Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşlerinde başta Reyhanlı ilçemiz ve Türkiye’nin dört bir yanında  artacak Covid-19 vakaların sorumluları kimler olacaktır?” ifadelerini kullandı.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.