Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası (14-22 Kasım 2014)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Diş Hekimleri Odası ‘’ Toplumda Ağız Diş Sağlığı Haftası’’ ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta;  Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı koymak, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları,  toplumun ve bireyin ağız diş sağlığının iyileştirilmesini ve nitelikli Dişhekimliği hizmetinin sunulmasını amaç edinmiştir.  Bu amacına ulaşabilmek için de bilimsel temelli, kanıta dayalı ve koruyucu ağız diş sağlığını önceleyen politikaları savunmaktadır.

Amacımıza ulaşabilmek adına, hafta boyunca tüm Odalarımızla birlikte, kamuoyu oluşturmak ve sesimizi yetkililere ulaştırabilmek için değişik etkinlikler düzenlemekteyiz.

Son yıllarda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) öncülüğünde başlatılan ve İstanbul’da gerçekleştirilen FDI Kongresi’nin de sonuç bildirgesi olarak imzalanıp deklare edilen FDI 2020 Vizyonu olan “Ağız sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır ve temel insan hakkıdır.” sloganı,  önümüzdeki dönemlerde TDB’nin ve Odalarının en önemli temel hedefi olacak ve çalışmalarımızı bu yönde ağırlıklı olarak sürdüreceğiz.

Artık tüm dünyada, ağız ve diş sağlığı modelini oluştururken, bulaşıcı olmayan hastalıklarla (kalp, şeker hastalığı, kronik solunum hastalıkları, ruh sağlığı hastalıkları, kanser vb.) ağız sağlığının ortak risk faktörlerine göre değerlendirilip ele alınması gerektiği yönünde çalışmalar yapılacaktır.

Dünyadaki ölümlerin % 60 ‘tan fazlasının, başka bir deyişle yılda 36 milyon insanın bu hastalıklardan öldüğü gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda ve ağız sağlığı ile ilişkilendirildiğinde, ağız diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Düşük gelirli ülkelerde bu rakamlar daha da artmaktadır. 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararla; böbrek, ağız ve göz hastalıklarının bulaşıcı olmayan hastalıklarla ortak risk faktörlerine sahip oldukları ve bu anlamda ortak mücadele edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Gelecekte birçok hastalık tahlilinin tükürükten yapılabileceği çalışmaları da konunun önemini vurgulayan başka bir gelişmedir. Sağlık Bakanlığımızın da “Farkındalık Projesi” kapsamında bu çalışmalara katılması sevindiricidir.

Ülkemizde, insanımızın % 90‘nın üzerinde tedaviye muhtaç diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş eksikliği mevcuttur. 65 yaş üstü insanımızdaki dişsizlik oranı % 67 dir. 0-11 yaş grubunda DMFT oranı 5,7 dir. Yani her çocukta 6’ya yakın tedavi edilmesi gereken  dişeti sorunu, diş çürüğü ve eksik diş vardır. Dünya Dişhekimleri Birliği bu oranın 1.0 olmasını istemektedir. Bizdeki bu oranın düşürülebilmesi için, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Dişhekimlerinin ve toplumun duyarlılığına ihtiyaç vardır.

TDB’nin yıllardır yüksek sesle savunduğu Koruyucu Dişhekimliği uygulamaları ve devamlılığının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bugüne kadar gerçekleşmesine katkıda bulunduğumuz;

**Ulusal Ağız ve Diş Sağlığı Günleri,

**Toplum Ağız diş sağlığı Eğitim Programı,

**Diş Koruma Günleri,

**Sağlığı Geliştiren Okullar Projeleri ile Ağız diş sağlığı bilincinin oluşması yönünde önemli adımlar atılmıştır.

Bu bağlamda, TDB tarafından iki yıl önce başlatılan ”Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi”nin üçüncü etabını bu yılda devam ettirmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen bu Projeye İskenderun ilçemizden iki Antakya ilçemizde iki olmak üzere 4 okulumuzda eğitimler ve koruyucu tedaviler karşılaştırmalı olarak devam etmektedir. Bu eğitimlerde çocuklarımıza fırça ve macun dağıtılarak, flor vernik uygulaması yapılmaktadır. Bu ulusal bazda yapılan çalışmaya gönüllü olarak katkı veren tüm meslektaşlarıma bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sağlık Bakanlığı’nın serbest çalışan dişhekimlerinin çalışma koşullarını belirleyen “Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti sunulan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki Yönetmelikte” köklü değişiklikleri öngören bir çalışma başlattığını ve sonuçlandırma aşamasına geldiğini kamuoyuyla paylaşmıştık.

TDB ve odalarının yok sayılacağı,Tıp alanında yaratılan sermaye birikiminin dişhekimliğinde de oluşturulmaya çalışıldığı, dişhekimliğinin de büyük sermayeye teslim edileceği, özelleştirme ve tekelleşmeye ön hazırlık olacağı,ve Mesleğimizin asil sahiplerinin devre dışı bırakılmasını amaçlayan bu yönetmelik Taslağı hakkında Bakanlığın TDB yetkilileriyle görüşmeye başlaması bizleri umutlandırmıştır.

Halkın Ağız Diş Sağlığı hizmetlerine ulaşmasında önemli bir basamak olan muayenehanelerin korunması Dişhekimliği mesleğinin bizzat mesleğin sahipleri tarafından yapılmaya devam edilmesi, fertlerin ve toplumun sağlığını koruma amaçlı,varlığın doğal nedeni olan  meslek örgütüne sahip çıkmak için bu taslağa karşı olduğumuzu kamuoyunun bilmesini isteriz.

Kamuda çalışan Meslektaşlarımızın sorunları da çığ gibi büyümektedir, her gün değişen genelgelerle iş gücü zorlaşmakta, özlük hakları, ek ücret, nakil ve atamalarla ilgili belirsizlik, mesai sonrası nöbet, performans uygulamalarındaki dengesizlik ve emekliliğe yansıması gibi sorunları devam etmekte, çözümleri konusundaki girişimler yetersiz kalmaktadır.

Son Dönemlerde Kamu alanındaki çalışmalarda bizim bütün ısrarlı engelleme çalışmalarımıza rağmen bir kanunla geçirilen UZMANLIK YASASI’nın getirdiği sorunlar yaşanmaktadır. Bu yasanın çıkmasıyla Dişhekimleri ile Uzman Dişhekimlerini ayrıştıran performans uygulamaları yeni bir ağır  yara olarak kamudaki iş huzurunu kaçırmıştır.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Hatay Diş Hekimleri olarak arzumuz, Dişhekimliği uygulama alanlarının tümünde yani hem serbest çalışan dişhekimlerinin alanında hem de kamuda, Dişhekimlerinin çalışma koşulları ve hastaların sağlığını ilgilendiren tüm düzenlemelerde, dünyanın kendine medeni diyen tüm ülkelerinde olduğu gibi, Sağlık Bakanlığının Meslek örgütlerinin bu konuların ayrılmaz bir ortağı,bileşeni olduğunu kabul etmesi ve buna uygun olarak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bilimsel Dişhekimliğinin 106. Yılını kutlarken ne yazık ki Ülkemizde Ağız Diş Sağlığı göstergelerinde bir iyileşme olduğunu nede bu hizmete ulaşabilmenin önündeki engellerin kaldırıldığını söyleyebiliriz..

Toplumun Ağız Diş Sağlığında gerçek anlamda düzelme; Dişhekimlerinin özelde ve Kamuda emeklerinin karşılığını alabildiği, insanca çalışma ve yaşama taleplerinin karşılanması başka bir bahara kalıyor

Biz yinede Meslek Örgütümüzde hep bir arada, bilimsel doğrular ışığında, insandan ve emekten yana, mücadele umudumuzu yitirmeden devam etmekte ısrar edeceğimizi, Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası (14-22 Kasım 2014)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir