Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Türk Siyasi Partileri, Seçim Bildirgeleri ve Ortadoğu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu çalışma, Türkiye’de son üç seçimdir en fazla oy alan üç siyasi partinin Ortadoğu’yu ve Türkiye’nin bu coğrafyadaki rolünü seçim bildirgelerinde nasıl betimlediği konusunda sistematik bir çözümleme sunmaktadır. Çalışma, bu çözümlemeyi AKP, CHP ve MHP’nin 2002, 2007 ve 2011 seçim bildirgeleri üzerinden yapmakta ve bu siyasi partilerin Ortadoğu konusunda duruşlarını belirlerken ne ölçüde iç siyasetteki gelişmelerinden ve küresel ölçekteki olaylardan etkilendikleri sorusuna da cevap aramaktadır.

Aynı zamanda, daha güncel bir konu olarak, “Arap Baharı’nın Türk siyasi partilerinin duruşunu nasıl etkilediğini de seçim bildirgeleri üzerinden incelemekteyiz. Bulgular, iktidar ve muhalefet partisinin Ortadoğu ve Irak’a dış politika portföylerinde önemli bir yer verdiklerine işaret etmektedir. AKP, Ortadoğu ve Irak’a ilişkin seçim vaatlerini şekillendirirken, seçmenlerinin hassasiyetlerini ve daha önce izlediği politikaların sonuçlarını dikkate almaktadır.

2011 yılında CHP’nin bölgeye dair söyleminin odağı, eleştirel bir tondan yapıcı ve gündemi belirleyen bir tona kaymıştır. Araştırmamız, MHP’nin ise son on yıldır Ortadoğu ve Irak konusunda görece siyasetten uzak, güvenlik eksenli ve butik bir duruşu koruduğunu önermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Siyasi Partileri, Seçim Bildirgeleri ve Ortadoğu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir