Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Türkoğlu Türk Eczacılar Birliğinin Yıldönümünü Kutladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Türk Eczacıları Birliği’nin 57. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Türk Eczacılar Birliği’nin 2 Şubat 1956 tarihinde 6643 sayılı “Türk Eczacılar Birliği Kanunu” ile İstanbul’da kurulduğunu belirten Türkoğlu, birliğin anayasanın 135. maddesi kapsamına giren bir meslek kuruluşu olduğuna da atıfta bulundu. Birliğin 57 yıl boyunca halk sağlığının muhafazasını amaç edindiğine ve tüm eczacıların maddi ve manevi hak ve çıkarlarını korumayı hedeflediğine vurgu yapan Türkoğlu;  “ ‘İlaçta reklam öldürür’ ilkesi ile hareket ederek ilacın tüccar marifetiyle satılan bir ürün olmadığını her platformda dile getiren Türk Eczacılar Birliği, eczacılığın gelişiminin ve halk sağlığı açısından katma değer sağlayan her türlü girişimin öncüsü olmuştur” dedi.

Türk Eczacılar Birliği’nin meslek kuruluşu olmasının yanında bir sivil toplum kuruluşu misyonuyla da hareket ettiğine vurgu yapan Türkoğlu, “ ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ ülküsünün ruhuna uygun bir şekilde okullar ve hastaneler inşa eden ve ülkemizde deprem, sel gibi yaşanan doğal felaketler sonrasında muhtaçlara, mağdurlara yardımlarıyla yetişen Türk Eczacılar Birliği, 57 yıllık tecrübelerinin ve geleneğinin yol göstericiliğinde Türk Milleti’ne hizmeti bir borç bilmektedir” dedi.

Eczacıların sağlık hizmetinin sunumunda en önemli faktörlerden biri olduğuna vurgu yapan Türkoğlu; AK Parti hükümetinin, yeni eczacılık yasası ile eczacıların şartlarını iyileştirmeye ve halka sağlık hizmetlerini en iyi şekilde vermeye dönük olarak önemli bir adım attığını vurguladı. Türkoğlu açıklamasının devamında, bu yeni eczacılık yasası ile Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçları satmakla mükellef olarak sadece eczanelerin yetkili kılındığını ve aynı eczanelerin, bakanlıkça ruhsatlandırılan ‘Lokman Hekim İlacı’ olarak nitelendirilen tıbbi bitkisel ürünler ile veterinerlikte kullanılan ilaçlar ve kimyevi maddeleri de satışa çıkarma ehliyetine sahip olduğunu söyledi.

Eczacılık mesleğinin her alanda ticarileşen ilişkiler ağının basit bir parçası olmadığını ve halk sağlığının en temel taşlarından biri olduğunun meslektaşlar tarafından da kabul görülmesi gerektiğini ifade eden Türkoğlu, mesajını şu sözlerle tamamladı;

“Bizler bu münasebetle 57 yıl süresince Türk Eczacılar Birliği’ne ve eczacılığa hizmet vererek halk sağlığının temini için gayret gösteren tüm meslektaşlarımızı saygı, sevgi ve muhabbetle anıyor, Türk Eczacıları Birliğinin 57. Kuruluş Yıldönümü’nü en kalbi duygularla kutluyorum”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkoğlu Türk Eczacılar Birliğinin Yıldönümünü Kutladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir