Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Turunçgil Üretimi Sektör Toplantısı Samandağ’da Gerçekleştirildi

Turunçgil Üretimi Sektör Toplantısı Samandağ’da Gerçekleştirildi
26 Ağustos 2021 - 11:50

Hatay’da Narenciye üretiminde önemli konumunda bulunan Samandağ ilçesinde tüm sektör paydaşlarının katılımıyla “Akdeniz Meyve Sineği ve Zirai İlaç Kalıntısı Çerçevesinde Turunçgil Üretiminde ve depolamasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri” toplantısı düzenlendi.

Toplantı; Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu, Akdeniz Meyve ve Sebze ihracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Nejdet Sin, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Okan Özkaya’nın katılımları ile gerçekleşti.

İl Müdürü Çolakoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada Narenciye üretiminde ana zararlı olan Akdeniz Meyve Sineğinin mücadelesinin önemine değindi ve bu kapsamda Bakanlığın 2019-2022 yılları arasında 3 yıllık Ulusal Eylem Planı hazırladığı ve tüm paydaşlara çok önemli görevler düştüğünü belirti.

Ayrıca İlçe Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Belediyeler, Paketleme evleri, İhracatçı firmalar tarafından Akdeniz Meyve Sineğine yönelik narenciye üretimi yapılan ilçelerde konunun önemine binaen toplantılar gerçekleştirildiğini vurgulayan Çolakoğlu;

“Ulusal Eylem Planı çerçevesinde ilimizde 97 adet monitör tuzak ile yıl boyu popülasyon takibi yapılmakta olup zararlı yoğunluğunun artmasıyla ilçelerimizde toplu mücadele çalışmaları başlatılmaktadır. Populasyon yoğunluğunu azaltan en önemli uygulama toplu mücadele olduğu için bu konu üzerinde yoğunlaşmamız gerekmektedir. Narenciye üretim sezonu boyunca hastalık ve zararlılar ile ilgili ilk olarak Kültürel Mücadele daha sonra Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele ve en son olarak ise Kimyasal Mücadele yapmalıyız. Kültürel, Biyolojik ve Biyoteknik mücadele yöntemlerini zamanında uyguladığımızda Kimyasal mücadele yapmamıza gerek kalmayacaktır. Zararlı ile kimyasal mücadelemizde ruhsatlı ilaçlar kullanmalıyız ve ihracat için geri dönüşlerin önüne geçmeliyiz. Kimyasal mücadele için İlçe Müdürlüğü personellerimiz her zaman destek vermektedir.’ dedi.

Toplantıda tüm sektör paydaşları ile Akdeniz Meyve Sineği ve diğer turunçgil zararlıları, insektisitler, hasat sonrası işlemler ve muhafaza koşulları ile ilgili detaylı sunu sonrasında soru cevap bölümüne geçilmiş ve toplantı sonlandırıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.