Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

UPK; Pamuktan Vazgeçmeyin!

UPK; Pamuktan Vazgeçmeyin!
102 okunma
12 Mart 2013 - 10:37

Ulusal Pamuk Konseyi(UPK) Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası(İTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ş.Barış Kocagöz, 2013/2014 pamuk hasat sezonunun gerek fiyat gerekse destekleme primi açısından bir önceki sezona göre daha iyi geçeceğini belirterek, üreticilere “pamuktan vazgeçmeyin” çağrısı yaptı. Ş.Barış Kocagöz, dünyada azalacak olan üretim miktarı ile 2013/2014 pamuk hasat sezonu fiyatlarının bir önceki yıla göre daha iyi olacağını tahmin ettiklerini belirterek “Geçtiğimiz sezonda Ege’de 3,00 TL, Güneydoğu’da 2,50 TL’den oluşan fiyatların önümüzdeki hasat sezonunda bu seviyeleri görme ihtimalinin az olduğunu düşünüyoruz.

Tarım Bakanlığımız tarafından 2013/2014 sezonu pamuk destekleme priminin 50 krş/kg olarak açıklandığı önümüzdeki sezon, olumlu bir sene olması garanti edilmese de üreticilerimizi geçtiğimiz yıl kadar üzmeyecektir. Bu nedenle üreticilerimizin cesaretlerini kırmayarak pamuk üretiminden vazgeçmeden önce geleceği daha iyi analiz ederek kararlarını vermelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Kocagöz, şunları söyledi: “Üretici açısından çok zor geçen bir pamuk sezonunu geride bıraktık. İçinde bulunduğumuz günlerde yeni üretim deseni üreticilerin kararına göre şekillenecek. Ne yazık ki çok kötü geçen bir pamuk sezonunun etkisi ile ülkemizde zarar eden pamuk üreticileri hasat sonunda buğday ekimlerine daha sıcak bakarak geçtiğimiz yıla göre buğday ekim alanlarını arttırdılar. Bu pamuk ekim alanlarının eksilmesi demek oldu. Ancak asıl daralma önümüzdeki iki ay süresince üreticilerin verecekleri karara bağlı olacak. Özellikle alternatif olan mısır ekimlerinin genişlemesi pamuk üretimini azaltacak.

Ülke olarak Dünya fiyatları etkisi ile “yükselen sene”nin ertesi çok ürün ekme yanılgısına her zaman düşüyoruz. Fiyatların düştüğü senelerde de hep üretimi azaltıyoruz. Ancak bu senelerin takip ettiği sezonlarda fiyatlar toparlanma eğilimine girer. Dolayısıyla fiyatların daha uygun olacağı senelerde ülke olarak yanlış görüşler ile az üretim yapıp tersine çok üretim ile fiyatların düştüğü senelere girmek üreticimizin cesaretinin kırılmasına neden olmaktadır. Bu tip yanılgılara ülke olarak düştüğümüze dikkat çekmiş, fiyatların baskı altında kalması için şişirilmiş stok değerlerine itibar edilmemesi yönünde geçtiğimiz yıl uyarıda bulunmuş idik. Nitekim o günkü düşürülmüş fiyat değerlerine göre pamuk bugün % 20 daha değerli hale gelmiştir.”

PİYASALARDA SON DURUM
  • DOLAR
    -
    -
    -
  • EURO
    -
    -
    -
  • ALTIN
    -
    -
    -
  • BIST 100
    -
    -
    -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.