Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Vali Lekesiz Hassa’da

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Lekesiz, Hassa İlçemizde Muz Seralarında İncelemelerde Bulundu

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, ‘Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’ kapsamında geçtiğimiz yıl Hassa ilçemizde kurularak muz üretimine geçen Amanos Fruitstesislerinde incelemelerde bulundu.

Vali Lekesiz, 14 Aralık 2012 Cuma günü saat 13.30’dagerçekleşen incelemelerde işadamı Nuri Gündoğdu ve ortağı Mehmet Kaya’dan üretimle ilgili bilgi aldı.

Vali Lekesiz yaptığı açıklamada, Hatay’da tarım sektörünün önemine değinerek, ‘İlimizde insanımızın yaklaşık yüzde 30’u tarım sektöründe istihdam ediliyor. Tarım sektörünün Hatay’ın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na yaptığı katkı yüzde 20 oranında. İlimizin 2000’li yılların hemen başında bir yılda elde ettiği tarımsal üretimin parasal karşılığı yaklaşık 565 milyon lira iken 2011 yılı sonu itibarı ise bu rakamın 3 milyar lirayı geçtiğini görüyoruz.’dedi.

Reyhanlı Barajı’nın 2015 yılı Mayıs ayında hizmete girmesi ile 600 bin dekar tarım arazisinin, Orta Menzelet sulama projesi ile de yaklaşık 400 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını, diğer projelerin de hayata geçmesi ile birlikte sulanabilir arazilerin oranının yüzde 22’den yüzde 75’lere çıkacağını kaydeden Lekesiz, ‘Bu, bir taraftan ürün deseninin değişmesini, bir taraftan katma değeri yüksek ürünlere yönelmemizi ve sulama maliyetlerinin hemen hemen sıfırlanmasını sağlayacak, Hatay’da tarım sektörü büyük bir ivme kazanacak’ diye konuştu.

-Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı-

Tüm bu çalışmaları daha iyi noktalara götürebilmek amacı ile Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nın hazırlandığını hatırlatan Lekesiz, ‘Türkiye’de tarım sektörü, geçimi sağlamak, muhannete muhtaç olmamak için kullanılan bir alan olarak algılanıyor, oysa tarım sektörü zenginlik üreten bir sektördür. Çok daha fazlasını alma potansiyelimiz varken niçin almayalım demiştik. Bu nedenle 972 veriyi analiz eden, tarım sektörünün ulusal ve küresel düzeyde ilişkilerini de göz önüne alıp dünya pazarını ihracat bazında ele alan bir anlayışla bu planı hazırladık. Hedefimiz Ortadoğu’nun tarım ve ticaret üssü olmak. İşte bu tesis de bu plan kapsamında yapıldı.’ diye konuştu.

Vali Lekesiz, geleneksel tarım yöntemleri ile 10 dönümlük araziden yılda 5-6 bin lira gelir elde edilirken, planda önerilen yöntemlerle tarım yapılan 10 dönümlük muz serasından ise yılda 50-55 bin lira gelir sağlandığını ifade ederek, tüm üreticilerimizin bu plana uymaları tavsiyesinde bulundu. Lekesiz, işadamı Gündoğdu’ya da hem plana uyarak üretim yaptıklarından hem de muz seralarına gösterdikleri özenden dolayı teşekkür etti.

Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu da, ‘Bu topraklarda doğan ve büyüyen işadamımız hem vefa duygusunu doğduğu topraklara ödemek hem de sektördeki boşluğu doldurmak adına bu adımı atmıştır. Doğanın bizlere sunduğu suyu ve toprağı harikulade şekilde kullanarak bu güzel tesisi ilçemize kazandırmıştır. Teşekkür ediyoruz.’diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi de Sayın Gündoğdu’nun örnek üretici olduğunu ifade ederek, tarım teşkilatı olarak her zaman yanında olduklarını kaydetti.

İşadamı Nuri Gündoğdu ise, 20 aylık emeğinin karşılığını almanın kendileri için ‘yüz akı’ olduğunu kaydederek, kendilerini bu alana teşvik eden Vali Lekesiz’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz, muz ağacına çıkarak yılın ilk hasadını yaptı.

İşadamı Gündoğdu, Vali Lekesiz’e 20 ay önce ilk üretim ve hasat zamanında muz bahçesinde çekilmiş olan fotoğrafını armağan etti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vali Lekesiz Hassa’da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir