Vali Topaca’nın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Valisi Ercan Topaca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Topaca, mesajında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 1977 yılında alınan bir kararla o tarihten bu yana 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Kadınlar Günüolarak kutlandığını belirtti.

8 Mart, kadın haklarının hatırlanması ve sorunlarının aşılması yolunda yeni projelerin hayata geçirilmesi açısından önem arz eden bir gün olduğunu ifade eden Topaca, kutsal annelik görevinin yanı sıra üstlendikleri toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel roller ile günümüz çağdaş medeniyetinin oluşmasında katkı veren kadınların, gelişen demokrasi ve yükselen insan hakları standartlarının oluşmasında da önemli görevler üstlendiklerini kaydetti.

Topaca, mesajında şunlara yer verdi:

Milli kültür hayatının her alanında olduğu gibi, özellikle bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nda her türlü fedakarlığı gösteren Türk kadını, 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı elde ederek modern Türkiye’nin kurulmasında aktif bir rol oynamıştır. Devletimiz, bu anlayışın devamı olarak günümüzde de kadınların arzu edilen konumlara ulaşması için önemli çalışmalara imza atmış, kadına pozitif ayrımcılığın anayasal güvence altına alınması gibi Medeni Kanun’da yapılan düzenlemelerle de bu yöndeki kararlılığını ortaya koymuştur. Son dönemde kadınların maruz kaldığı şiddet olayları hepimizi üzmekte, toplumumuzu derinden yaralamaktadır. Özellikle bilinmelidir ki, her birimiz için anne, teyze, abla kız kardeş demek olan kadınların bu haklı mücadelesinde devletimiz bütün kurumlarıyla kadınların yanındadır. Ancak bu üzücü olayların yaşanmaması için devletimiz ve ilgili kurumlar kadar sivil toplum kuruluşları ve tüm toplum bireylerine kadar herkese önemli görevler düşmektedir. Unutulmamalıdır ki kadınların toplumsal refahımıza değer katmasının yolu, kadın haklarının gözetilmesinden, kadına yönelik istihdamın artırılarak girişimci kadınların önünü açmaktan geçmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle özverinin, sevginin ve asaletin kaynağı olmuş başta şehit ve gazi anneleri ile şehit ve gazi eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, kadın haklarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan her türlü çalışmanın artarak devam etmesini dilerim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vali Topaca’nın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir