Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Vatandaşlık konusu

Vatandaşlık konusu
132 okunma
19 Temmuz 2016 - 13:55

Suriyelilere “ vatandaşlık hakkı “ verileceğini duyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hayır olamaz, “Suriyeliler memleketlerine gitmeli” sesleri yükseldi. Bazı bölgelerde Suriyeli ile yerli çatışmaları varmış gibi haberler yayıldı. Hatta kamplarda bilmem ne kadar çoğaldıklarını istatistiki bilgiler abartılarak verildi. Siyasiler “ Referandum yapılsın “ “ Suriye sınırında bir hat çizilmeli Suriyeliler orada yaşamalı “ dediler. “2023 hedefleri politik bir anlayıştır, oy olarak bakılıyor” deniliyor. Yine “ Uluslararası hukukun sorunları var. Bu kanunlar bugün ortaya çıkmamış. Bu hukukun kökü eskidir. Şam rejimi ile anlaşırsa bu sorun çözülür “ diyenler var. Bu söylemler sonunda, ayrışma, nefret dili gelişti. İnsanlara “ Suriyelileri istemiyoruz. Kendi insanımız açıkta iken ev vermelerini istemiyoruz. Sağlık ta eğitimde yine verilen hizmetleri “ istemediklerini bildiren yazılar, konuşmalar çığ gibi..

İnsanlar birden unuttu. 2011 Marttan itibaren yaşamları tehlike içinde oldukları için sığınmacı durumuna düştüklerini. Bu insanların bombalardan kaçtıklarını, keyiflerine gelmediklerini hemen unutuverdiler. Gitsinler vatanları için savaşsınlar deniyor. “ Suriye’ye bir başka düşman saldırmadı ki, Suriye rejim idaresi kendi insanının üzerine uçakları ile bombalar yağdırdığı için canlarını kurtarmak için geldiler. “ Geriye gidip kendi devletinin ordusu ile mi savaşmalı?…

Sayın Cumhurbaşkanı “Suriyelileri vatandaş yapacağız “ derken, aşağıdaki TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNDA belirlenen esaslara uyanlara demek istiyor. İşte kanun:

12 Haziran 2009 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27256
KANUN
TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Kanun No. 5901   Kabul Tarihi: 29/5/2009

BİRİNCİ BÖLÜM

Başvuru için aranan şartlar

MADDE 11 – (1) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda;

 1. a) Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,
 2. b) Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmek,
 3. c) Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek,

ç) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak,

 1. d) İyi ahlak sahibi olmak,
 2. e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek,
 3. f) Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak,
 4. g) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak, şartları aranır.

(2) Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda, yukarıda sayılan şartlarla birlikte, taşıdıkları devlet vatandaşlığından çıkma şartı da aranabilir. Bu takdirin kullanılmasına ilişkin esasların tespiti Bakanlar Kurulunun yetkisindedir.

Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller

MADDE 12 – (1) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartıyla Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulunun kararı ile aşağıda belirtilen yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

 1. a) Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler.
 2. b) Vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler.
 3. c) Göçmen olarak kabul edilen kişiler.

Kayıt dışı gelen insanları devlet bilmeli. Kimin terörist kimin ne olduğunu nerede olduğunu bilmeli. Bana göre böyle bir yaklaşımla yeniden kayıt altına alarak vatandaş olması lazım gelenleri vatandaş yapacaktır.

Neticede burada bir sorun vardır. Sorunun çözülmesi lazım. Sınırlarımızın güvenlik konusundan tutunda, ticari, sağlık, eğitim gibi konuların yanında: Ölüm yolculuğuna  çıkarken paraları hebaya giden, yetişmiş elit insanların geçen beş yıldan bu yana kayıp olduğunu bilmek lazım. Sayın başbakanımız” Suriye ile normale döneceğiz “ diyor. Elbette normalleşmeli. Suriye ile ilişkilerimiz yeniden gözden geçirilmeli.

Herkes doğduğu topraklarda yaşamak istiyor. Ancak bu yaşamak savaşın bitmesi ile olur. Şayet burada vatandaş olurlarsa Suriye “ Türkiye’de vatandaş olanları kendi vatandaşlığından çıkararak, mal varlığına el koyabilir.” Onun için tek çözüm vatandaş yapmak değildir. Başka çözümler, Ulusla arası hukuk’ ada bakarak arayış içine girilmeli.Anlıyorum. Hükümet 3,5- 4 milyon olan her çeşit sığınmacıyı kontrol altında tutmakta zorlanmaktadır. Ne zamana kadar böyle olacak. Onun için bu tür arayışlarda sakin olmak lazım.

Sonuç olarak Anayasamızın Mad: 66. Hükmü ve 5543 sayılı İskan Kanununun bazı maddelerinde yapılacak ufak değişikliklerle yeni çözümler üretilebilir. Ayrıca daha önceki yazılarımda getirdiğim projelerle bu insanlar ayakları üzerinde kalmayı ekonomiye katkıları sağlanabilinir.

Hoşça kalın.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.