Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Yüreği dağlı bir Kırımlı ‘Rıfat Seyitahmedov’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rıfat amca 60 yaşlarında bir Kırım Tatar Türkü “ Ateş Düştüğü yeri yakar” sözü ne doğru bir söz bizim komşuda Suriye de ki yangın tam 2500 km öte de Rıfat amcanın evine düşmüş ateş ama ne ateş Allah kimseyi Rıfat amca gibi imtihan etmesin hikayesi çok hazin sizinle paylaşmak istedim paylaşmazsam bu ateş beni de boğuyor daralıyorum.

Rıfat amca sımperepolde yaşayan biri Allahtan bir oğul istiyor uzun zaman sonra bir oğlu oluyor. İsmini Reşat koyuyor. Reşat büyüyor çalışkan bir delikanlı oluyor. Tıp fakültesini kazanıyor bitirip doktor oluyor sonra uzman doktor oluyor sonra Dünyanın en genç profesörlerinden birisi oluyor. 30 yaşında Kalp Cerrahı oluyor ve Kırımın aranan kalp cerrahlarından birisi oluyor. Evleniyor yine Kırım-Tatar Türkü Sabriye ile iki çocukları oluyor.

Birisinin adı İlyas diğerinin adı Beyan bu mutlu tablo böyle sürerken Suriye olayları patlak veriyor. Kırım’dan da mücahitlik düşüncesiyle Suriye’ye savaşa gidenler oluyor gidenlerden bir kaçı Rıfat amcanın oğlu Doktor Reşat’ın da bir şekilde ikna ediyorlar. Bir gece Reşat hanımını ve iki çocuğunu alıp cihat için Suriye’nin yolunu tutuyorlar. Rıfat amcaoğlundan gelininden ve torunundan bir yıl boyunca haber alamıyor. Epey uğraşlardan sonra oğlunun Ceyşil Muhacirin ( Özgür Muhacir Ordusu ) saflarında savaştığını ve Azez bölgesinde olduğunu tespit ediyor. Oğluyla uzun zamandan sonra telefonla irtibat kuruyor. Tüm yalvarmalarına rağmen oğlu dönmeyeceğini söylüyor. Aradan bir zaman geçtikten sonra gelini Rıfat amcayı arıyor. Oğlu Reşat’ın şehit olduğunu söylüyor.

Rıfat amca yıkılıyor çünkü tek oğlu neslim yok olacak hiç olmazsa torunumu kurtarayım diyerek Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de Kırımlı bir iş adamı kendisine kol kanat geriyor. Önce Antep’te araştırma yapıyor çünkü Azez bölgesi oraya daha yakın oradan bir haber alamayınca Kırıkhan’a geliyor. Kırıkhan da yine bir kırımlı bir işadamı kendisine otelde yer tutuyor tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ( iş adamının izni olmadığı için ismini yazmıyorum ). Rıfat amca Numan Bölükbaşı vasıtasıyla bizimle tanıştı Suriye de ki tüm dostlarımızı seferber ettik. Azez bölgesinden ayrıldıklarını Halep Bölgesine geldiklerini öğrendik. Özgür Muhacir Ordusu ( ceşhül muhacirin ) saflarında Halep’e yakınlarında bir bölge de savaştıklarını tespit ettik. Bir haftalık aramadan sonra Rıfat amcanın Halep’e bizzat gitme talebini gözlemledim.

Rıfat amcanın Halep’e girme şansı yok bir şekilde Suriye’ye gitti. 3 gün sonra Halep yakınlarında oğlunun ordusunun komutanıyla karşı karşıya geldi. Komutan neden geldin diye Rıfat Amcayı azarlar o da ben Çin’e karşı savaştım. Ruslara eyvallah etmedim ya oğlumun mezarını gösterirsin ya da gelinimi torunlarımı bana gösterirsin diye diretince bir süre sonra gelini ve torunları geliyor. Rıfat amca torunlarını görünce hıçkırıklara boğuluyor. Tabi geliniyle yalnız görüştürülmüyor yanında 13-14 yaşlarında birisi varken görüştürülüyorlar. Rıfat amca gelinine seni götürmeye geldim torunuma bir şey olursa yeryüzünde neslim yok olacak deyince gelini kocamın vasiyeti var biz burada kalacağız deyip gelmiyorlar. Rıfat amca 3,4 gün sonra tekrar Kırıkhan’a geldi. Çok üzgündü Rahmi can artık bende öldüm yaşayamam deyip kırıma dönüyor. Her şeyden umudunu kesmişken iki hafta önce Kırımlı bir şahıs özel numaradan Rıfat amcayı arıyor “ Adımı sorma oğlun yaralı kurtuldu. Suriye de yaşıyor.” Diyerek telefonu kapatıyor.

Rıfat amca soluğu tekrar Kırıkhan’da aldı 2500 km yol tekrar geldi. Heyecanla anlattı. Rahmi can oğlum yaşıyormuş. Siz Rıfat amcanın o halini görmelisiniz tekrar Suriye’den o bölgeyi çok iyi bilen arkadaşımızı çağırıyoruz ertesi gün geliyorlar onlarda şok oluyor. Çünkü onlarda iyice araştırmalar Rıfat amcanın oğlu kesinlikle şahit olmuş diyorlar. Rıfat amca yeniden bir şok yaşıyor her şey başa dönüyor çaresiz bir durum vesselam.

Geldiğimiz noktada durum şu

– Rıfat amcanın umudu yeniden bitiyor ama bir umut diye yalvarıyor.

– Suriye’den gelenler biraz daha araştırırsak bizi de ajan diye öldürürler diye korkuyorlar

– Eğer oğlu yaşıyor da ailesinden saklıyorsa bu zulüm değil de nedir?

– Elimizden bir şey gelmediği için bizim çaresizliğimizi nasıl aşacağız

Rıfat amcanın 2500 kilometre uzaktan evine ateş düşüren şu sisteme küfür etmekten başka bir şey elimizden gelmiyor bu imtihanın tarifi yok böyle yüzlerce evladını Suriye canavarına kaptıran ailelerin çaresizce uğraşlarına şahit oldukça tek bir şey dilimden dökülüyor.
“ Bu dert beni adam eder.”

Kalabilirseniz sağlıkla kalın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüreği dağlı bir Kırımlı ‘Rıfat Seyitahmedov’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

  1. 7 sene önce

    Rıfat amca ve şahsında yüzbinlerce yanan yüreğe Allah’tan sabır, dünya insanlığına ibret olmasını diliyorum.

    Cevapla