Ziraat Odalarından ortak sulama açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amik Ovasında yaşanan sulama sorunu nedeniyle Antakya ve Kırıkhan Ziraat Odaları tarafından 10 maddelik ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada Devlet Su işleri sulama sahasında su sorunu olmadığı dile getirildi.

Antakya ve Kırıkhan Ziraat Oadası tarafından yapılan 10 maddelik açıklama;

1) Halihazırda 52 ilde kuraklık yaşanmaktadır. Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Ş. Urfa gibi pekçok ilde ve İç Anadolu’da ürünler ekilememiş, tarlalar boş kalmıştır.

2) Tahtaköprü barajında bugün itibarıyla 55 milyon metrekiüp suyumuz vardır. Mevcut su ile DSİ sulama sahasında su sorunu olmayacaktır..

3) Böylesine kurak bir senede Bölge Milletvekilimiz Hüseyin Yayman ve DSİ görevlilerinin yoğun girişimleri sonucu Menzelet Barajından tam 123 km mesafeden su aktarımı yaptırdık. Menzeletten su gelmeye devam edecektir. Ancak özellikle Yol güzergahında suyumuzun yarısı haksız yere alınmaktadır..

4) Bugün itibarıyla Tahtaköprü Barajı havzasında (Hassa ve Kırıkhan) DSİ SULAMA SAHASINDA su sorunu yoktur..

5) Amik ovasında iki adet (Tahtaköprü ve Reyhanlı) sulama havzası bulunmaktadır.

Tahtaköprü barajımız 9 metre yükseltilmesi sonucu 450 milyon metreküp su tutma kapasitesine kavuşmuş ve mevcut haliyle yettiği yere kadar ovayı sulamaktadır..

Reyhanli Barajında ise toplam 60 milyon m³ birikmiş olup önümüzdeki yıl gelecek sular ile inşaAllah ordanda önümüzdeki sezon yataklara su bırakılması vasıtasıyla sulama yapılacaktır.

6) Kırıkhan ve Hassa DSİ SULAMA sahasında su sorunumuz yoktur.. DSİ’nin taahhüt ettiği sulama sahası İçin yeterli suyumuz vardır.

7) Halihazırda ısrarla bizden su bekleyen Aktaş köyü (Kumlu) ve Aşağıoba/Comba ve Maraşboğazı bölgesine Karasudan suyun ulaştırılması asıl amaç idi. Ki bu sahalar DSİ mevcut sulama sahası dışındadırlar. Mevcut imkanlarla bu Çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz..

8) Combaya su indirmek için bu hafta sonu Antakya, Kırıkhan kaymakamlıkları, DSİ, Ziraat odası, Kırıkhan ilçe başkanlığımız ve Muhtarlarımızı 48 saat seferber ederek münavebe yaptık.

Menzeletten suyu Tahtaköptüye, oradan Combaya getirmek için tam 190 km kanalı saat saat takip ettik.

Valimiz ve kaymakamlarımızla konuştuk, Jandarma 48 saat devriye gezdi. Suyu Havalimanı köprüsüne kadar indirdik..

Ancak kanalın son noktası olan Topboğazı ile Comba arasında tam 86 pompayı maalesef durduramadık. Bu noktaya ulaşmak için işi takip eden Jandarma ve DSİ personelini tartakladılar. Kadınlara ve çocuklara güvenlik personelini taşlattılar

9) Böylesine kurak senede çok güç şartlara rağmen daima değerli Çiftçilerimizin yanında durduk.. Yanında durmaya devam edeceğiz..

10) Bizim bunca çabamıza rağmen su hakkı olmamasına rağmen maalesef karasu kanalından su alıp kendi kuyusunun suyunu 10 katına komşusuna satan çiftçilerimizi gördük..

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ziraat Odalarından ortak sulama açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.