Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay Kamu Hastaneleri Birliğinde Psikiyatri’de EKT dönemi

Hatay Kamu Hastaneleri Birliğinde Psikiyatri’de EKT dönemi
41 okunma
27 Ocak 2016 - 10:14

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Hatay Antakya Devlet Hastanesi Psikiyatri servisinde son derece modern şartlarda Türkiye’deki standartlara uygun EKT cihazı kullanılmaya başlanmıştır.

Halk arasında şok tedavisi diye bilinen kısa adı EKT olan Elektrokonvulsif Tedavi hizmet vermeye başlamıştır.EKT ; Ameliyathane şartlarında Anestezi altında elektrik akımı ile kontrollü epileptik nöbet oluşturulan bu uygulamanın,  psikiyatride kullanılan en etkin tedavi yöntemlerinden biri olduğu belirtildi.
EKT tedavisi “Psikotik özellikli depresyon, Bipolar Bozukluk, katatonik durumlar ve ilaç tedavisine yanıt alınamayan bazı ciddi olgularda etkili olabilmektedir. Özellikle sayılan hasta kendine ve çevreye zarar verme riski içeren, yememe içmemeye bağlı olarak genel tıbbi durumlarında bozulma olan, daha önce EKT’den fayda görmüş hastalarda tercih edilmektedir. EKT uygulanabilmesi için en az iki psikiyatri hekiminin EKT yapılmasının uygun olduğu görüşü ile hasta ve yakınının uygulamaya izin vermesi gerekmektedir. Bu şekilde saydığımız ağır psikiyatrik hastalıkların tedavisi görece hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede hastaların çevre illere (Adana-G.Antep-Ankara vb.) gitmelerine gerek kalmamaktadır.
Psikiyatri Servisi sorumlu Hekim Dr.Nedim TURHAN’ın yönetiminde tedaviler gerçekleştirilmektedir. Serviste bu konuda uzman 7 Uzman Hekim bulunmaktadır.

HAYATA YENİDEN BAŞLADIM!
Hatay Antakya Devlet Hastanesi Psikiyatri servisinde tedavi edilen S.M. adındaki hasta “Tedavi olmadan önce korku ,geçmişi hatırlayamama, intihar ve hayatla ilgili ne kadar olumsuz düşünce varsa hayatımın her anında bu düşünceler mevcuttu; ancak hastanede EKT cihazı ile tanıştım, yaklaşık 8-10 seans bana uygulandı, bu tedaviden sonra hayata sanki yeniden başladım. Geçmişimi hatırlamıyordum, ne yaptığımı tam olarak bilmiyordum hemen unutuyordum, ancak tedaviden sonra hem geçmişi hem de ne yaptığımı çok iyi biliyorum artık. Bana bu uygulamayı yapan Doktorum Işık hanıma teşekkür ediyorum. Allah razı olsun doktorumdan.6 yıldır bu hastalıktan kurtulmaya çalışıyordum. Sağlığıma kavuştum. Ailemle, çocuklarımla birlikte eski mutluluğumu ve hayatımı yeniden kazandım.” Dedi.

ELEKTRO KONVÜLSİF TEDAVİ (EKT NEDİR) ?
Elektrokonvülslf Tedavi (EKT) belli psikiyatrik rahatsızlıklar İçin güvenli ve etkili bir tıbbi tedavidir. EKT tedavisine aynı zamanda “beyine elektrik uyarımı”, “elektroşok tedavisi” veya “şok tedavisi” de denilmektedir.
EKT 1938’den beri bir çok psikiyatrik bozukluğun tedavisi için kullanılmaktadır. O zamandan bu zamanlara kadar bu teknik, etkinliğini artırmak ve yan etkilerini azaltmak üzerine geliştirilmiştir. EKT uygulanacak hastanın önce gerekli birtakım kan tahlilleri yapılır, kalp grafisi, beyin elektrosu ve MR çekilir.
Anestezi almasında ve EKT uygulanmasında sakınca olup olmadığı Dahiliye, Anestezi ve Nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilir.

EKT nasıl uygulanır?
Bir anestezi uzmanı ve bir psikiyatristin hazır bulunduğu acil müdahale imkanı veren bir tedavi odasında sedyede yatan hastada öncelikle kas gevşemesi ve uyku sağlayan anestezi ilaçları verilir.
Daha sonra hastanın alnına yerleştirilen iki elektrottan birkaç saniye süre ile elektrik akımı verilir. Bu akım ile beyinde ritmik bir elektrik aktivitesi oluşur ve beyin kimyasalları salınır. İşlem yaklaşık 5 dakika sürer, işlemin bitmesi sonrasında tedavi ekibi yaklaşık 15-20 dakika süreyle hastanın tamamen uyanması sırasında yanında bulunurlar.

EKT kalıcı bellek kaybı yapar mı?
EKT sonrası izlenen bellek kusurları genellikle bir yıl içinde tamamen ortadan kalkar. EKT öğrenme becerisini azaltmaz, aksine depresyonun ortadan kalkması ile öğrenmeyi daha kolaylaştırır. Ancak bazı hastalarda EKT uygulamasından hemen önceki kişisel anıların tekrar hatırlanması 6 ay-1 yıl arası bir süre gerektirebilir. Fakat psikiyatrik hastalardaki unutkanlık daha yüksek sıklıkta yeterince iyileşmemiş hastalık, ilaç yan etkisi ya da yaşlanma sebebiyle izlenir.

Doktorum neden EKT öneriyor ?
Yeni ilaçların kullanılır hale gelmesi ile EKT’ye ihtiyaç oranı azalmıştır ancak hala çok sayıdaki hasta için EKT en etkili tedavidir. Bazı olgularda ilaçlara yanıt yetersizdir, kimilerinde ilaçlar yan etkileri sebebiyle istenilen doza çıkılamaz, bazı durumlarda ise hastanın intihar riskinin bulunması gibi sebeplerle ancak EKT nin sağlayabileceği hızlı düzelme elde edilmek istenir.

Tedavi için kaç EKT uygulanır ?
EKT genellikle haftada 2-3 defa uygulanan bir tedavi biçimidir. Genel uygulama bir kürde 6-12 EKT uygulanmasıdır.

EKT güvenilir bir tedavi midir?
ABD’de 1999 yılında yapılan bir araştırmada 50.000 EKT uygulamasında bir ölüm vakası yaşandığı, bunun da doğumda anne ölümü sıklığının çok altında olduğu saptanmıştır. Başka araştırmalarda da depresyon hastalarından EKT uygulanan ve uygulanmayanlarda kalp krizi ve diğer sebeplerle ölüm oranlarının benzer sıklıkta olduğu saptanmıştır. Modern anestezi teknikleri ile günümüzde EKT daha da güvenilir hale gelmiştir.
EKT uygulaması hasta için acı verici midir?
Filmlerde görülen EKT sahneleri ya da elektrikli sandalye görüntüleri ile gerçek EKT uygulamasının hiçbir benzer yönü yoktur. EKT ağrılı değildir, hasta için ceza değildir. EKT uygulanmış olan çoğu hasta dişçi koltuğuna oturmayı EKT’den daha stresli bulmuşlardır.

EKT iyileştirir mi?
EKT uygulanan hastaların %90’ında belirli bir düzelme izlenir. Birçok hasta EKT sonrası aylarca iyilik halini korurlar. EKT sonrası tedaviye genellikle ilaç kullanımı ile devam edilir. Ancak kimi ruhsal hastalıklarda kuvvetli tedavilere rağmen tamamen iyileşme görülmeyebilir. Bu durumda amaç mümkün olan en iyi ve hastanın en işlevsel olduğu durumu sağlamaktır.
Hangi hastalıklarda EKT uygulanabilir?

EKT’nin en sık uygulandığı hastalık durumu ağır depresyon tablolarıdır. Bu hastalıkta kişi yoğun üzüntü, elem, dikkat kaybı, iştah ve uykuda bozulmalar yaşar, intihar fikirleri olabilir. Mani ve şizofrenide de EKT uygulanabilir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.