Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarları Turizme kazandırılacak

Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarları Turizme kazandırılacak
34 okunma
19 Aralık 2017 - 10:00

Altınözü İlçe merkezinde bulunan turistik değere sahip Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarının turizme kazandırılması amacıyla toplantı düzenlendi.

Toplantıya  Kaymakam Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ve beraberindeki heyet katıldı.

Başkan Rıfat Sarı, “ İlçemizin tarihi geçmişi var ve büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarına sağlanacak ulaşım altyapısı ile birlikte daha çok ziyaretçiye açılacak ve ekonomik değer haline gelecektir.  .”dedi.

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin “Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarının koruma ve kullanıma açılmasının uygun olup olmadığının tespit, tescil, koruma ve onay sürecine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla,  konunun uzmanlarınca yerinde inceleme çalışmaları yapılmıştır. 8 Kişilik bir araştırma ekibi tarafından Ön inceleme Raporu hazırlanacaktır.”dedi.

Kaymakam Bülent Uygur “Hatay birçok tarihi ve turistik değere ev sahipliği yapıyor. Altınözü bu konuda oldukça zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Kırkgöz Mağarası’nın önemli turizm merkezi haline gelmesi, Hatay’ın yeni turizm enstrümanları ile zenginleşmesini ve doğal özellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken yer haline gelmesini sağlayacaktır. Mağaralara ve kaya mezarlarına ulaşım sağlayacak yolun bazı kısımlarına Arnavut kaldırımı döşenecek bazı kısımlarına ise gerekli bakım ve onarım çalışması yapılarak patika yol düzenlemesi yapılacaktır. Belirlenen güzergâh üzerinde 7 adet kaya mezarın 40 adet mağaranın çevresi, aydınlatma ve iç kısımlarının düzenleme çalışması yapılacaktır. Belediyemiz ile birlikte Kırkgöz Mağaraları ve Kaya Mezarlarını Türk Turizminine kazandırıyoruz.”dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.