Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kızılay ‘Helal Kan’ Üretecek

Kızılay ‘Helal Kan’ Üretecek
41 okunma
18 Temmuz 2013 - 11:18

Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Türk Kızılayı, Kan Ürünü Fabrikası kuruyor.

Avrupa ve ABD’den alınan kan ilaçlarında vericilerin yeme içme alışkanlıklarından kaynaklanan domuz Eti ve alkol benzeri maddelerin varlığından duyulan şikayetleri dikkate alan Türk Kızılayı, fabrikada dini hassasiyetlere uygun kan ilaçları üretecek. Fabrika, lösemi ve Akdeniz anemisi gibi hastalıkların ilaçlarını da üretecek.

YERLİ KAN İLACI İHTİYACI KARŞILANACAK

Bugün’den Selvi Çelik’in haberine göre, Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, fabrika sayesinde Türkiye’nin önemli kan ilacı ihtiyacının karşılanacağını ifade etti. Önümüzdeki yıllarda fabrikanın kurulacağını bildiren Akar, “Bu fabrikayı kurmamızın iki nedeni var. Her yıl 400 milyon dolar gibi yüksek bir rakamla yapılan ithalata son vermek. Kendi kanımızla kendi ilacımızı üreterek bazı hastalarımızda yaşanan dini çekincelerin önüne geçmek” dedi.

Kanın plazma, trombosit ve elitrosit olmak üzere 3 bileşene ayrıldığını kaydeden Aktar bu bileşenlerden plazmayla kan ilacı yapıldığını bildirdi. Aktar, “Özel şirketlerle işbirliği halinde plazmalarla yerli kan ürünü ve ilaçlarını üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

PROJEYİ BAŞBAKAN DA ONAYLADI

Kan ürünü fabrikasının Sağlık Bakanlığı’nın izniyle gerçekleştirileceğini kaydeden Akar, şöyle devam etti: “Konuyu Başbakanımız Erdoğan ile de paylaştım. O da projeyi onayladı. Biz yerli kan ilaçlarımızla vatandaşlarımızın içinin rahat edeceği ilaçları üreteceğiz. Bu ilaçlar önce Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak. Daha sonra ise İslam ülkeleri, Avrupa, Amerika ve Afrika’ya ihraç edilecek.”

Kızılay verilerine göre 2013 yılının ilk 6 ayında 861 bin 401 ünite kan alındı. Kan bağışında bulunan kişilerin yüzde 10’u kadın, yüzde 90’ı ise erkek bağışçılardan oluştu. Kadın oranının düşük olmasının iğne korkusundan kaynaklandığı belirtildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.