Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

MKÜ 2014 yılı Bilimsel Yayın Teşvik ödülleri

MKÜ 2014 yılı Bilimsel Yayın Teşvik ödülleri
19 okunma
21 Ocak 2016 - 11:25

Mustafa Kemal Üniversitesi ve MKÜ Kurma ve Yaşatma Vakfı’nın işbirliğinde 2014 yılı içerisinde bilimsel çalışmalarıyla ödül alan akademisyenler için Atatürk Konferans Salonu’nda 2014 Yılı Bilimsel Yayın Teşvik Ödülleri Töreni düzenlendi. Çok sayıda davetlinin katıldığı törende akademisyenlere başarı belgesi takdimi yapıldı.
Törende konuşan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, üniversitelerin gelişmesi ve meyvelerini vermesinin yüz yıllar aldığını söylediği konuşmasında: “Bugün dünyada bilimin öncüsü olan üniversitelerin 300 -500 yıllık tarihi birikime sahip oldukları göz ardı edilemez bir gerçektir. Bununla birlikte Mustafa Kemal Üniversitesi kuruluşunun 24. yılında mensuplarıyla birlikte üniversite olmanın sorumluluklarını en üst düzeyde yerine getirmeye çalışmaktadır. Genç olmasına rağmen, üniversitemiz 2014-2015 akademik performans sıralamasında devlet üniversiteleri içinde 41. sırada yer almaktadır.” diye konuştu.

TÜBİTAK’ın yaptığı “Girişimci ve Yenilikçi” üniversite sıralamasında ilk 50 üniversite içinde yer almadıklarını ve bu durumun Mustafa Kemal Üniversitesine gönül verenleri çok daha fazla çalışmaya sevk ettiğini vurgulayan Rektör Kaya, “Bu noktada Akademik Teşvik Ödüllerinin üniversitemizdeki akademik çalışmalara ivme kazandıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Bugün burada toplanmalarının amacının; 2014 yılı içerisinde bilimsel yayınlarıyla teşvik ödülü alan akademisyenlere başarı belgesi takdiminde bulunmak olduğunu ifade eden Rektör Kaya, bilim dalları bazında farklı unvanlardan birçok akademisyenin haklı bir gurur yaşadığını kaydetti. Rektör Kaya, akademisyenlerin yakaladıkları bu başarıları hiç ara vermeden daha da artırarak devam ettireceklerini ve Mustafa Kemal Üniversitesi’ni yarınlara taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

MKÜ Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday’ın da söz aldığı konuşmada Özbuğday, 24 yıl önce genç bir fidan olan Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ilgi ve alakaya muhtaç bir konumdan bugün geldiği noktada günümüz teknolojisinin getirdiği gelişim ve dönüşümle eğitim kadrolarının mükemmelleştiğini ve Türkiye’nin seçkin üniversiteleri arasına girme yarışında olduğu ifade etti.

Konuşmaların ardından başarı belgesi almaya hak kazanan akademisyenler tek tek platforma davet edilerek protokol tarafından belge takdimi yapıldı.

2014 yılı içerisinde Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında teşvik alan toplam 310 yayın sayısı oldu. Bu yayınları yapan 160 akademisyen bilimsel teşvik başvurusunda bulundu. Akademisyenlere yaklaşık 104 bin 175 TL teşvik ödemesi yapıldı.

Törenin sonunda MKÜ Kurma ve Yaşatma Vakfı’nın olağan genel kurul toplantısına geçildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.