Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

MKÜ’de Tasarım Sergisi açıldı

MKÜ’de Tasarım Sergisi açıldı
12 okunma
13 Mayıs 2015 - 11:38

MKÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Tarafından “Tasarım Sergisi” Açıldı

Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü resim öğretmenliği öğrencileri, Öğr. Gör. Veli Topbasan danışmanlığında “Tasarım Sergisi” açtı. Sergide 35 öğrencinin yapmış olduğu 146 çalışma yer aldı.

Öğr. Gör. Veli Topbasan konuşmasında öğrencilerin atölye üretim sürecinde; dergi, gazete ve elişi kağıdı gibi geleneksel tasarım malzemelerini, ‘kesyap’ tekniği olan kolajın temel dinamiklerini özümserken kullandıklarını belirtti.  Ayrıca şekil, renk, doku gibi tasarım elemanlarını barındıran iki boyutlu yüzeyleri kullanmakla kalmayıp, sunumu daha çarpıcı hale getiren üç boyutlu objeleri de üretim aşamasına dahil ettiklerini dile getirerek, sanat ve tasarımın malzemesinin kainat ile sınırlı olduğu düşünüldüğünde, öğrencilerin kendilerini sınırlamadan, cesurca malzeme kullanmaları onlara eğlenceli bir atölye deneyimi yaşattığını vurguladı.

Öğr. Gör. Topbasan süreç devamında öğrencilerin, kendi konularını ifade edebilecek biçimsel becerileri kazanarak içselleştirdikleri toplumsal sorunları afiş aracılığı ile dışa vurmak istediklerini vurguladı. Bize göre tasarım, tasa ve dert ile başlayan bir yöne sahipti. Bu bağlamda, her öğrenci kendi hayatında büyük yer kaplayan problemleri tasarım ile çözmeyi denediklerini ifade etti.

Küresel sorunlara yönelik çözüm bulma kaygısı ile oluşturulan afişlere gösterilen samimiyetin sergi esnasında izleyiciye yansıması görülmeye değerdi. Böylece, temel konusu insan olan sanat ve tasarım, öğrenciler ile izleyici arasında gönül köprüsü kurdu.

Topbasan son olarak süreç boyunca yüreklerini ve emeklerini ortaya koyan öğrencilerimi kutlar, gelecekte ayakları yere sağlam basan eğitimciler olmalarını temenni etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.