Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Yönetiminden HGC’ye ziyaret

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Yönetiminden HGC’ye ziyaret
33 okunma
12 Şubat 2018 - 16:29

Ziyarette konuşan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Yönetim Müdürü Tuğba Tutar Kaplan, ziyaretin amacının Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yerinin hayırlı olması için ve cemiyeti Sokullu Mehmet Paşa Külliyesine davet etmek  olduğunu söyledi.

Kaplan, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin 1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafında Mimar Sinan’a yaptırılan bir eser olduğunu belirterek: “1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafında Mimar Sinan’a yaptırılan bir eser. Bir menzil külliyesi, hac yolu üzerinde bulunduğu için yaptırılan bir menzil külliyesi. Bu külliyeyi yaptırması aslında Kıbrıs’ın fethi zamanında karar verdiği bir şey Sokullu Mehmet Paşa’nın. Kıbrıs’ın Fethi zamanında karşısındaki kaleyi kullanıyor. Ceneviz’lilerden kalma kaleyi Osmanlı tekrar tamir ediyor, onarıyor o kale artık Osmanlı için kullanılan bir kale haline dönüşüyor. Osmanlı’nın Akdeniz’e açılan Limanı ise Payas’ta. Sokullu Mehmet Paşa harekatı oradan gerçekleştirdiği için Payas’ın bir geçiş yolu, önemli bir  ticaret noktası olduğunu keşfettiğinden büyük bir külliye yapıyor. Külliye içerisinde 40 adet dükkanımız var.

Han, Taphane Odası, hamam, hankah odaları medrese odaları olarak sonradan kullanılmış, cami, sübyan mektebi, imarethanesiyle büyük bir kompleks yapıdır. Bu yapının zaman zaman restorasyonları yapılmakla birlikte en doğru restorasyon günümüzde yapılmıştır. 2011 yılında Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni Payas Belediyesi vakıflardan 49 yıllığına kiralıyor ve hemen restorasyonunu gerçekleştiriyor. Bu restorasyondan sonra biz bir yılda işlev planları üzerinde çalıştık.

Nasıl kurarız, nasıl yaparız, biter bitmez hadi hemen kullanalım mantığından daha çok içinde kullanacağımız masasından sandalyesine, çöp kutusundan saksısına varıncaya kadar kendi kimliğinde ve kendi logosunda tasarladık. Çünkü biz, tarihi yapıların bir yönetim biçimiyle idare edilmesi gerektiğini düşünen bir ekibiz.

Bunu yaparken de ÇEKÜL Vakfı ile çalıştık. Onlarında emeği bizde çok fazladır. Onların önderliğinde bu planları, programları geçirdik. 2014 senedinden beridir de Külliyemiz tamamen açıldı. Dükkanlarımızı kiralamaya başladık. Sadece Payas’ın değil bölgenin bir kuruluşu haline geldik” dedi.

Kaplan ayrıca, şuanda bütün cemiyetleri ve dernekleri gezdiklerini herkesi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesine davet ettiklerini kaydetti.

HGC’ Başkanı Ahmet Yetişen ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmalarda başarılar diledi.

Ziyarete, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Yönetimi’nden Rukiye Bozkurt, Mehmet Cihangir Keskin; HGC Yönetim’inden Serdar Özal ve Zafer Sarı katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.