Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Suriyelilere ‘çalışma izni’

Suriyelilere ‘çalışma izni’
6 okunma
12 Ocak 2016 - 11:03

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’deki Suriyelilere, Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alan bir çalışma izni verilmesi ilgili yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulu yönetmeliği olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacağını açıkladı.

Türkiye’de bulunan Suriyelilere, Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alan bir çalışma izni verilmesi için Bakanlar Kurulu yönetmeliği ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ele alındığını söyleyen Numan Kurtulmuş açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

Bununla ilgili yasal düzenleme de Bakanlar Kurulu yönetmeliği olarak önümüzdeki günlerde yayınlanacak.Suriyelilere verilen bu çalışma izni Türkiye’deki vatandaşlarımızın istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir.

Öncelikli olarak geçici koruma sağlanan yabancılar geçici kimlik belgesi düzenlendikten 6 ay sonra çalışma izni için başvurabilecek. Türkiye’nin herhangi bir yerinde değil, İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine kimlik belgesi verilen ikamet ettiği illerde çalışma hakkına sahip olacak.

Çalıştıkları iş yerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10’unu geçemeyecekler. Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük 4 haftalık sürede açık bulunan işyerlerinin kapatılmadığı hallerde yüzde 10 kotasının dışına çıkılabilecek. Ayrıca geçici tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşacak Suriyeliler için, valiliklerin ihtiyaca göre bu kotayı esnetilebilecekler. Suriyeli sağlık personeli ve eğitimciler için Çalışma Bakanlığı’nın izinleri dışında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK gibi kurumların olurları alınacak.

Suriyeli sığınmacılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı bakımından Türk vatandaşlarının sahip olduğu yükümlülüklere tabi olacaktır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.