Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 6. Başkanlar Kurulu Afyon’da toplandı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 6. Başkanlar Kurulu Afyon’da toplandı
10 okunma
18 Ocak 2016 - 13:16

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişenin de yönetim kurulu üyesi olduğu, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 6. Başkanlar Kurulu Afyon da Toplandı.

Türkiye’nin değişik illerinden 8 Gazeteciler federasyon başkanı, 87 Cemiyet başkanı Afyon Korel otelde bir araya geldi. Üç gün süren etkinliğin ilk günü protokol ziyaretleriyle geçti, ikinci gün ise tüm gün boyunca gazetecilerin sorunlarının görüşüldüğü bir toplantı yapıldı. Aynı gün akşam gala yemeği verildi son gün ise Afyon gezisi yapılarak etkinlik sona erdi.
AFYON’UN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI.

Toplantıda açılış konuşması yapan Afyonkarahisar gazetecileri dayanışma derneği başkanı Mehmet Abdioğulları, böyle bir toplantıya ev sahibi yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek 87 cemiyet başkanının ilimizde bir araya gelerek mesleğimizin sorunlarını görüşmesi hem mesleğimiz açısından hem de ilimizin tanıtımı açısından çok önemli bir toplantıdır, ben toplantıya katılarak bizlere güç veren başkanlarımıza teşekkür ediyorum dedi.
İnadına Atatürk, İnadına Cumhuriyet.

Daha sonra söz alan Gazeteciler cemiyet başkanı Nazmi Bilgin konuşmasında, Yasaksız Türkiye Kutsal irademizdir, gazeteciler arasında fikir ayrılıkları olabilir ama kırgınlıklar olmamalı, aynı zamanda yasalara uymak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız, Hiçbir ülke bizim ülkemiz gibi güzel değildir, inadına basın özgürlüğü, inadına Atatürk, inadına Cumhuriyet diyerek konuşmasına son verdi.

Gazetelerin ilan paylarının artması ve Cemiyetlerin aldığı yardımların artması için çalışmalar yapıyoruz. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş un katılacağı toplantı yapacağız.
Basın ilan kurumu yönetim kurulu üyesi Mustafa Arslan, yapmış olduğu açıklamada gazetelerin ilan ücretlerinin artması ve ilan gelmeyen bazı kurumlardan ilan alınması konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyen Arslan , ayrıca yardım almaya hak kazanan cemiyetlerin paylarının artması konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi, daha sonra gazetecilerin sorularını tek tek yanıtlayan Mustafa Arslan 21 ocak ta Basından sorumlu başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuşun da katılacağı sektörümüzün geleceği ile ilgili toplantı yapılacağını söyledi.
TERÖR SALDIRILARI LANETLENDİ

Daha sonra bir konuşma yapan Türkiye gazeteciler konfederasyon başkanı Nuri Kolaylı,
terör olaylarının neden olduğu acılara ve basın sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekti.
Ülke olarak çok hassas, acılarla dolu, zorlu bir dönemden geçtiğimize işaret eden Kolaylı, “Bölücü terör örgütü ile mücadelede şehit düşen güvenlik görevlisi çocuklarımızın, aynı olaylarda evsiz kalan yurttaşlarımızın ve son olarak İstanbul’da meydana gelen canlı bomba eyleminde yaşamını kaybeden turistlerin acısını yaşıyoruz. Konuşmama başlamadan önce, birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize, demokratik yaşama yönelik terör saldırılarını lanetliyor, şehitlerimize ve terör saldırılarında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Güneydoğu’da yaşanan olaylar sonucu evlerinden uzaklaşmak zorunda kalan yurttaşlarımızın da, bir an önce yeniden imar edilecek olan evlerine dönmelerini umut ediyorum” dedi.
Okuma Yazma Bilen Herkes Gazeteci Olabiliyor.

Her mesleğin bir standardı var, ancak gazetecilikte belirli bir Standard yok “Sadece okuma yazma bilmeniz, gazetecilik yapmanız için yeterlidir. Gerçek gazetecilik eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, gazetecilik, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumundadır. Oysa Türkiye’de, pek çok ülkede olduğu gibi, mesleklerle ilgili yasal düzenlemeler vardır. Herkes avukatlık ya da doktorluk yapamaz. Eczacılık, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, mali müşavirlik gibi meslekler mutlaka eğitim gerektirmektedir. Gazetecilikte ise sadece haber yazılması konusunda çeşitli kısıtlamalar getiren yasal düzenlemeler vardır. Gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini ve sınırlarını belirleyen yasalar yoktur” dedi.
TÜRK BASIN BİRLİĞİ YASASI HAZIRLANMALI
Konuşmasında,”kuralsızlık” sorununa karşı yapılması gereken çalışmalara da atıf yapan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, şöyle devam etti:
“Günümüzde internet haberciliğinin de hızla geliştiği göz önüne alınırsa, Türk Basın Birliği Yasası’na acil ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir. Yeni bir yasa hazırlanmasını ve çıkarılacak bu yasa kapsamında meslek örgütlerinde düzenlemeye gidilmesini; Baro gibi, Tabipler Odası gibi gazetecilik veya medya meslek örgütü oluşturulmasını istiyoruz.
Bunun yapılabilmesi ancak gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır.  Bu kapsamda siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturulmalı, kanun teklifi hazırlanarak Türk Basın Birliği Yasası hazırlanmalıdır.” Dedi.
Toplantılardan sonra Afyonkarahisar Tanıtım gezisi yapıldı.
Etkinliğin son günü ise başkanlara Afyonkarahisarın tarihi yerleri gezdirilerek tanıtım kitapçıkları dağıtıldı.
7. Başkanlar konseyi toplantısı Hatay’da Yapılacak..
Mart Ayında Yapılacak 7. Başkanlar konseyi için birçok ilden gelen teklifleri değerlendiren yönetim kurulu, Hatay gazeteciler cemiyet başkanı Ahmet Yetişen’in teklifini onaylayarak, toplantı nın Hatay da yapılması konusunda Yönetim Kurulu kararı aldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.