Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Kırıkhan Bilim Hastanesi

Türkiye’nin en büyük arıtma tesisinde sona doğru

Türkiye’nin en büyük arıtma tesisinde sona doğru
94 okunma
04 Nisan 2018 - 13:54

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Asi Nehri’ne temiz su deşarj edecek olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalarının hızla ilerlediğini kaydetti.

Toplam çalışma maliyeti 62 milyon 899 bin 602 TL değerinde olan tesis inşaatına şimdiye kadar 54 milyon 670 bin TL harcandığını aktaran Genel Müdürlük, Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise ilk en büyük Membranlı tesis inşaatının yüzde 95’inin tamlandığını ve 22 bin 297 metre muhtelif çaplarda toplayıcı ve kollektör hattı döşendiğini kaydetti.

Ekipmanların Montajına Başlandı

Yapı denetimi HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen tesiste kullanılacak teknik ekipmanların montaj çalışmalarına başlandığını aktaran İdare, tesisin ilk aşama olan 1.kademede günde 21 bin 300 m3, 2. kademede ise toplam 32 bin 300 m3 atıksuyu arıtabilecek şekilde dizayn edildiğine dikkat çekti.

Asi Nehri’ne Temiz Su Deşarj Edecek

Tesiste evsel atıksuların Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımın yanı sıra sulama suyu kriterine sahip yaklaşık yüzde 99 giderim verimi ile Asi Nehri’ne deşarjı sağlanacağını belirten HATSU, şehir merkezinden geçmekte olan Asi Nehri’ne direkt deşarj edildiğinden kirlilik ve koku oluşumuna neden olmakta iken tesisin işletmeye alınması ile birlikte çevre kirliliğinin önüne geçmede katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca, Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ne atık suları tahliye edilmesi adına Antakya 2. Grup Odabaşı-Güzelburç-Narlıca (Mobilyacılar Sitesi) Kanalizasyon Şebekesi İnşaatı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.