Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Üç bin yıllık Kral heykeli özçekime fon oluyor

Üç bin yıllık Kral heykeli özçekime fon oluyor
49 okunma
01 Ocak 2016 - 15:18

Hatay’da, 2012’deki kazılarda bulunan ve arkeoloji müzesinde sergilenen, bir elinde mızrak diğerinde başak tutan kral Suppiluliuma heykeli, iri gözleri, sakalı, bukleli saçları, kollarındaki bileklik ve pazıbantlarıyla ziyaretçilerden ilgi görüyor- Ziyaretçiler, cep telefonuyla özçekim yaparken fon olarak heykeli tercih ediyor- Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Sezgin: “Milattan önce 1200’lerden beri bu bölgede hüküm süren ve Tayinat’ı kendilerine başkent yapan halkın kralı Suppiluliuma, ilk defa bir Geç Hitit kralı heykeli olarak müzemizde sergileniyor. Suppiluliuma, bu yönleriyle çok önemli bir eser ve ziyaretçilerimizin de ilgisini çekiyor”

Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen ve yaklaşık 3 bin yıllık olan, o dönem Tayinat’ta hüküm süren Kral Suppiluliuma’ya ait 1,5 metre ve 1,5 tonluk heykel, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Tayinat Höyüğü’nde 2012’de Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki kazılarda bulunan Suppiluliuma heykeli, bir elinde mızrak diğerinde başakla tasvir edilmiş. Suppiluliuma’nın, bu figürlerle halkı için hem savaşan hem de üreten bir kral olduğu anlaşılıyor.İri gözleri, sakalı, bukleli saçları, kollarındaki bileklikleri ve pazıbantlarıyla bazalttan yapılmış heykel, ilginç görüntüsüyle müzenin en dikkat çekici eserleri arasında yer alıyor.Müzenin yanı sıra kentin tanıtım yüzleri arasında yerini alan Suppiluliuma heykeli, ziyaretçiler tarafından özçekimlerde arka plan olarak tercih ediliyor. Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, yaptığı açıklamada, müzede çok sayıda ünik eser bulunduğunu söyledi.Tüm ünik eserleri her yönüyle ön plana çıkarmayı amaçladıklarını belirten Sezgin, şunları kaydetti:

“En ünik eserlerimizden biri Suppiluliuma heykeli. Geç Hitit dönemine ait yaklaşık 3 bin yaşında bir eserimiz. Daha önce krallar, kabartmalarda karşımıza çıkıyordu. Millattan önce 1200’lerden beri bu bölgede hüküm süren ve Tayinat’ı kendilerine başkent yapan halkın kralı Suppiluliuma, ilk defa bir Geç Hitit kralı heykeli olarak müzemizde sergileniyor. Suppiluliuma, bu yönleriyle çok önemli bir eser ve ziyaretçilerimizin de ilgisini çekiyor.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.