Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

7 yıl önce kurdukları serada 16 milyon fide yetiştirdiler

7 yıl önce kurdukları serada 16 milyon fide yetiştirdiler
64 okunma
15 Kasım 2020 - 20:19

Hatay’ın Kırıkhan ilçe Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü tarafından kendi yetiştirdiği serada 30 kilometrelik refüjde 7 yılda yaklaşık 16 milyon 500 kök ağaç ve mevsimlik çiçek dikti.

Kırıkhan-Reyhanlı, Antakya ve Hassa yolları üzerindeki refüjlerde kış çalışmalarına başlayan Kırıkhan Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü kendi yetiştirdiği mevsimlik çiçekler, turunç, feniks ve leylandi ağaçlarıyla ilçenin giriş çıkışlarını daha yeşil hale getiriyor.

Kırıkhan Belediyesi Park Bahçe Müdürü Faruk Çeçen AA Muhabirine yaptığı açıklamada ekipler tarafından 30 kilometrelik refüj ağında ağaçlandırma çalışması yaptıklarını söyledi.

Çeçen “Kırıkhan çok geniş bir alana sahip bu yüzden şehrimizin içinde de çok uzun bulvarlar bulunuyor. Çevre yolu ve şehir içerisindeki yollarla birlikte toplam 30 kilometrelik refüj ağına sahibiz. Bu alanlarda çiçeklendirme çalışmalarını Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleriyle birlikte koordineli bir şekilde ilçemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Mevsimlik çiçekleri uzun bulvarların içerisinde yerlere yazlık ve kışlık olarak sürekli dikimini yapmaktayız.” dedi.

Çeçen, son olarak karayolları tarafından genişletilen Kırıkhan-Reyhanlı yolunda ağaçlandırma çalışmaları kapsamında turunç, feniks ve leylandi çalışma yaparak bölgeyi daha yeşil görünüme kavuşturduklarını dile getirdi.

Kırıkhan Belediyesi Üretim ve Peyzaj Sorumlusu Tekniker Ömrüm Bursa ise, 7 önce 500 metrekare olarak başladığı serayı 2 dönüme çıkardıklarını söyledi.

Bursa, “Yaklaşık seramızda 1 yılda 1 milyon kök mevsimlik çiçekler dahil olmak üzere bitki çıkıyor. 7 yıl içerisinde çok ciddi rakamlara ulaştık. Mevsimlik çiçekte 6 buçuk milyon kök, çelikle üretimde ise 10 milyona yaklaşık bir rakama ulaştırdı. Kırıkhan’a çok büyük hizmet sağlıyor, belediyemizin olarak dışa bağımlılığımızı kurtarıyor ve şehrimiz her yıl daha güzel görünüyor.” dedi.

Daha önce şehrin belli kısımlarında çiçek ektiklerini belirten Bursa, Şimdilerde ise her alanda çiçeklendirme çalışmasının yanında kurumların, STK’ların ihtiyaçları doğrultusunda destek verdiklerine sözlerine ekledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.