Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

750 yataklı Hatay Bölge Hastanesi Eylül’de açılıyor

750 yataklı Hatay Bölge Hastanesi Eylül’de açılıyor
348 okunma
14 Temmuz 2016 - 9:57

750 yataklı Hatay Bölge Hastanesi yakın zamanda açılıyor, hastane 5 yıldızlı otel konforunda olacak. 96 poliklinik, özel hasta odaları, 30 ayrı ameliyathane, 15 diyaliz yatağı ve özel çocuk bölümünün yer alacağı hastane, engellilere özel alanlarıyla da dikkat çekiyor.

ANTAKYA’da Temeli 3 yıl önce atılan 750 Yataklı Hatay Bölge Hastanesi’nde 3 ay sonra yapılacak olan açılışa hazırlanıyor. Bir çok özelliği bünyesinde barındıran ve müştemilatı ile daha çok 5 yıldızlı oteli andıran Hatay Bölge Hastanesi’nde hazırlık çalışmaları devam ediyor.
Açıldığında Hatay Bölgesinin en teşekküllü hastanesi olacağını belirten Devlet Hastanesi Müdür Yardımcısı Abdullah Türkmen, 750 yataklı devlet hastanesinde 30 adet ameliyathane olacağını söyledi.

ARTIK SON AŞAMAYA GELİNDİ

Antakya 750 Yataklı Devlet Hastanesinin, Hatay genelindeki yataklı tedavi kurumlarının hem kapasitesini artıracak hem de adeta bölge hastanesi gibi Hatay’ın tamamına hizmet verecek nitelikte özel bir fonksiyonu icra edeceğinin altını çizen Türkmen, “TOKİ tarafından geçici kabulü yapılan ve 2016 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan 750 Yataklı Antakya Devlet Hastanesi 6 kat ve 13 bloktan oluşmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 12 km, toplam arsa alanı 139.798 metrekare olan hastanede; 15 adet diyaliz yatağı, 28 adet ameliyathane masası, 8 adet kuvöz, 58 adet acil yatak, 97 adet yoğun bakım yatağı yer alacak ve mevcut 750 yatak olan kapasitesi gerek duyulduğunda 950’ye kadar çıkarılabilecek. Öte yandan hastanede, 2 helikopter pisti, 56’sı engelliler için olmak üzere 1.125 araçlık otopark yer alacak” dedi.

30 YATAKLI AMELİYAT SALONLARI

750 yataklı devlet hastanesinin 30 yataklı ameliyat salonu olduğunun altını çizen Türkmen: “Hastanemizin ameliyathaneleri kuruldu. Ameliyat masalarımız geldi. Sadece oksijen sistemimiz kaldı. Firma pazartesi günü gelip kuracak onu. Hasta yataklarımızın büyük bir kısmı geldi. 3 motorlu yataklar bunlar. Refakatçı yataklarımız geldi. Acildeki muayene masalarımız, acil müdahale sedyelerimiz geldi. Transfer sedyelerimiz var. Onlarda geldi. Şuanda hastanemizin mefruşatının büyük bir çoğunluğunu tamamlamış durumdayız. Yaklaşık bir ay içerisinde tamamlanmış olur. Bilgisayarlarımız mevcut. Hasta odalarına televizyonlarını taktırdık. Hasta odalarımız büyük ihtimalle bir kaç güne kadar bitmiş olur.” dedi.

İşkurdan gelen temizlik personellerinin kaba temizliğini yaptığı Hatay Bölge Hastanesinde artık son rötuşların yapıldığını belirten Müdür Yardımcısı Türkmen, “Şu anda hastanemizde İnce temizlik yapılıyor. Çevre düzenlemesi ile ilgili tam bir destek alamadık. İşkur üzerinden gelen arkadaşlara çim biçme makinesi cihazı aldık. Bunları birkaç güne kadar çözeceğiz. Hastanemizin elektriği ve suyu bağlandı. O konuda bir sıkıntımız yok. Doğalgazımızda bağlandı. Bugün itibari ile internet bağlantımızda yapıldı. 96 polikliniğimiz var şuanda. 96 polikliniğin malzemeleri hazır. 1 hafta içerisinde o malzemelerde takılıp hazır olacak. 750 yataklı devlet hastanemizde yaklaşık 30 adet ameliyat salonumuz var. 1 tanesi normal, 7 tanesi üst düzey ameliyat salonu, 5 tane lokal salonumuz var, 5 tane ise anjiyo ameliyat salonumuz var” dedi.

EYLÜL AYINDA FAALİYETTE

Türkmen, 750 yataklı Devlet Hastanesinin Eylül ayında hizmete gireceğini belirterek, “Hastanenin hazır faaliyete getiriliş tarihi Eylül ayıdır. 2016 Ağustos ayında hazır faaliyete gelir. Büyük ihtimalle Eylül-Ekim gibi de bize hazır olur. Bize hazır olur demek, amirlerimizin şu gün faaliyete alırız demek onların karar vermesi demek. Hastanenin inşaat çalışması 3. yılında bitti. Mart ayından beri de çalışmalar daha hızlanarak son halini almasını bekliyoruz” diye konuştu.

CANKURTARAN ARAÇLARI GENİŞ YOLLARDA HAREKET EDECEK

Hastanenin ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğini ve aksine geniş yollarda ambulansların rahat hareket edeceklerini söyleyen Türkmen, “Nizamiye kapısından İskenderun yoluna bir yol daha yapılacak. Çalışmalar başlandı. 10 -15 gün sonrasında yolu yapmış olurlar. Yollar birinci sınıf. Halen çalışmalar devam ediyor. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Muhtemelen ışıklı göstergeleri de koyacaklar. Hastane çevresinde yönlendirme ihalesi yapıldı. Birkaç günde kalmaz onlarda yerleştirmeye başlarız. Biz ağustosun başına kadar burayı çalışır hale getiririz. Acil bölümü diğer hastanemizin 10 katı büyüklüğünde. 128.000 m2 bahçe alanı, 94.000 m2 ise kullanım alanı var. Diğer hastanemiz 25.000 m2 alanı var. Bu 5 katı boyutuna geliyor.” İfadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.