Amik Ovasında Bir Feryad ‘MEYRİK GELİN’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bereketli Amik ovasında ürün hasadı başladığı zaman, tarım işçileri Maraş, Osmaniye, Urfa, Mardin ve Gaziantep’ten kamyonlarla Yaşlı, genç, kadın kız Amik ovasına gelirler. Yol kıyılarına veya tarla kenarlarına çadırlarını kurarlar. Bu çadırlar onlar için bir süre barınmaları için evdir.

Bu insanlar gün doğmadan pamuk tarlasına gider, orada gün batımına kadar pamuk toplar ve çadırlarına dönerler. Onlar rızklarını Ovada bu şekilde kazanırken, arazi sahiplerine de kazandırırlar. Ovada çalışırken ölenlerin sakat kalanların sayıları saymakla bitmez. Bazıları var ki dillerde ve yüreklerde bir sızı gibi halen çakılıdır. Meyrik gelin gibi. Meyrik için yakılan ağıtlar söylenen Türküler Amik ovasında bir feryat gibi halen yükselip gider.

MEYRİK gelin 1970 yılında Kahramanmaraş’ın bir köyünde veremden ölen ve üzerine ağıtlar yakılan güzel bir gelindir. Meyrik yiğit bir kadındır, herkes tarafından sevilendir, güzeldir kocasına sadık ve çocuklarına karşı şefkatlidir. Yine Ovada bir tarım sezonu başlıyor. Meyrik gelin köyünde hastadır yatmaktadır.. Ailesi ise her zaman olduğu gibi Amik ovasına çadırını kurup yerleşiyor. Meyrik verem hastasıdır. Evliliklerinin daha üçüncü ayında Meyrik’in hastalığı ilerler ve Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’ne kaldırılır. Doktorların bütün çabasına rağmen kurtulamaz ve ölür. Ölüm haberi köyünde ve Ovada duyulur. Ovadaki çadırlardan feryatlar yükselir. Meyrik için ağıtlar yakılır. Meyrik’in kocası üzgün.

Maraştan bir haber geldi

Dediler ki Meyrik öldü oy, oy

Keşke Meyrik ölmeseydi

Kırılaydı elim kolum oy, oy

Meyrik’in kocası yüreğindeki tüm acıyı ve hasreti haykırmaya devam eder.

Oy Meyrik, Meyrik, Meyrik

Ben kurbanım sana Meyrik

Ben hayranım sana Meyrik

Meryik onun arkadaşı, eşi, çocuklarının anası onun acısına saygı duymamak mümkün değil.

Doktor yarayı kesiyor

Gene Meyrik kan kusuyor oy, oy

Dediler ki Meyrik öldü

Anası bana küsüyor oy, oy

 

Şu Meyrik’in acısına

Çarşambanın gecesine

Dediler ki Meyrik öldü

Sabır onun kocasına

Sevilenlerin ardından yakılan bu ağıt ve feryatlar, türkü oluyor ve Amik ovasında yankılanmaya devam ediyor.

Zafer Sarı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amik Ovasında Bir Feryad ‘MEYRİK GELİN’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.