Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Asi Nehri kötü görüntü ve kokudan kurtulacak

Asi Nehri kötü görüntü ve kokudan kurtulacak
140 okunma
02 Ağustos 2018 - 8:51

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hataylıların dört gözle beklediği Asi Nehri’ndeki dev kanal hattı üzerinde ara bağlantı çalışmalarına başladı.

Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’ni atık sulardan arındırma, kötü kokulardan kurtarma ve temiz olmasına katkı sağlamak amacıyla Asi yatağına 1200’lük dev borularla toplamda 4 bin 500 metre kanal hattının döşendiğini hatırlatan HATSU, Antakya ve Defne’nin iki yakasından akan atık suları döşenen dev kanal hattına aktarmak adına ara bağlantı çalışmalarına başlandığını müjdeledi.

Asi yatağına muhtelif noktalardan akan atık su hatlarının ana hatlara bağlanacağını bildiren Genel Müdürlük, yürütülen çalışmada 2 paletli ekskavatör, 4 kamyon, 1 vinç ve 12 personelin görev yaptığını açıklayarak, yapılan çalışma sayesinde çevre kirliğinin ve kötü kokuların önlenmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Asi Nehri’nde su bulunmamasının sebebine açıklık getiren HATSU, Asi Nehri yatağında yapılan kanal bağlantıları anında iş makinelerinin çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi adına nehir içinde su tutulmadığına dikkat çekti.

Kanal bağlantı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük Membran kapasiteli olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nden Asi Nehri’ne % 99.9 oranında temiz su bırakılacağını da müjdeledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.