Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Başkan Savaş ‘Demokrasi Bulvarı’ adlı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hatay Büyükşehir belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 16 Ağustos Salı günü HRT Akdeniz Tv’de yayınlanan, Ali Yolcu’nun hazırlayıp sunduğu “Demokrasi Bulvarı” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Gündeme ışık tutan tv programında Hatay’ın dev projelerini gün yüzüne çıkaran Başkan Savaş, yaptığı çarpıcı açıklamalarla Hatay ile ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

BİZ FARKLILIKLARIMIZLA BİRLİKTEYİZ VE BUNDAN GURUR DUYUYORUZ

Birlik ve beraberliği diri tutmaya yönelik atılan adımları anlatan Başkan Savaş, “ Vatandaşlarımızın tek tek sıkıntılarını dinleyerek onlardan fikir alarak çözüm bulmaya çalışıyorum. Tabi bu noktada kanaat önderlerimizden, muhtarlarımızdan ve belediye başkanlarımızdan destek alıyorum. Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı Hatay çok kritik bir bölgede kaldı. Gerek içeriden gerekse dışarıdan bizim birlik ve beraberliğimize fitne sokmak isteyen birçok unsur var. Fakat, Hatay halkı birçok rengi içerisinde bulundurmasından dolayı, bu tür provokasyonlara inanmayan, birbirini kucaklayan, bilinçli ve sağduyulu bir toplum. Hatay halkı her olayda bir öncekinden daha çok birbirine kenetleniyor. Halkımız, din dil ve siyasi ayrım gözetmeden birbirimizin görüşlerine saygılı olmamız ve birbirimize daha da bağlanmamız gerektiğinin farkında. Biz Hatay için siyaset yapıyoruz.  Böyle bir toplumda olduğumuz için her şeye çok pozitif bakıyoruz.  Biz farklılıklarımızla birlikteyiz ve bundan gurur duyuyoruz.

Belediye başkanlığı yapacaksanız toplumun hassasiyetlerini anlamak ve toplumun geleceğe birlikte yürümesini sağlamak için halkımızın yanında olmamız lazım. Biz zihnimizdeki düşünceleri apaçık ortaya koyan bireyleriz. İnsanlar istedikleri görüşte olabilir, istedikleri partiye oy verebilirler. Bizim görüşümüz Hatay’ın sağlıklı gelişimi için var gücümüzle çalışmaktır” dedi.

SAVAŞIN KAZANANI, BARIŞIN KAYBEDENİ OLMAZ

Suriye’de yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Savaş, “Bizim için Suriye’nin ayrı bir özelliği var. Yıllarca Suriye ile iç içe yaşamışız. 5 yıl önce yaşanan ve hala devam eden olaylardan dolayı çok üzgünüz. Orada şehit verilenlerin hepsi bizim insanımız. Suriye’de yaşayan din kardeşlerimiz, akrabalarımız zarar gördü. İnşallah barış sürecinin hızlı ilerlemesiyle doğru sonuca ulaşırız. Savaşın hiçbir zaman kazananı olmamış fakat barış her zaman kazanmıştır.” açıklamasında bulundu.

ALT YAPIYA EN ÇOK YATIRIM YAPAN ŞEHİR HATAY

Hatay’da gerçekleştirilen alt yapı çalışmalarının ülke geleninde ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Başkan Savaş, “Hatay nüfusu çevre ülkelerden gelen misafirler dolayısıyla oldukça arttı. Bu noktada kanalizasyon, içme suyu ve alt yapı gibi sorunların olmaması mümkün değil. 3 yıl önce 47 yılın en kurak yılını yaşadık. Şu anda alt yapıya en çok yatırım yapan büyükşehir biziz.  HATSU’ya katkı sağlayıp, büyükşehir belediyesi olarak yatırımlar için kredi buluyoruz. Hatay genelinde 80 bin metre kanalizasyon hattı, 28.870 metre yağmur suyu kanalı, döşedik. İçme suyuna da çok yatırım yaptık. 623,746 metre içme suyu şebekesi döşendi ve 2016 yılı içerisinde 59 kuyu açıldı” dedi.

GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATARAK SORUNLARI ÇÖZMEYE DEVAM EDİYORUZ

Su sıkıntısı çeken beldelerde sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşacağına vurgu yapan Başkan Savaş, “Su sıkıntısı çeken yerlerde özellikle Çekmece Mahallesi’nde 3 ay sonra bu sorun çözülmüş olacak.  Reyhanlı’da 2853 metrekare içme suyu şebekesinin ihalesini yapmaya hazırlanıyoruz. Ardından arıtma tesisini de yapacağız. Gecemizi gündüzümüze katarak sorunları çözmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİMİZE HİZMET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ AMA ÖNÜMÜZE ENGELLER ÇIKIYOR

Hizmet yapım aşamalarında karşısına çıkan engellerden dolayı duyduğu rahatsızlığın altını çizen Başkan Savaş, “Bazıları, Lütfü Savaş yıpransın, iş yapamasın da bir sonraki seçimde gitsin her şeyi biz yapalım diyor. Hatay’ın her yerinde alt yapı çalışmalarımız karayolları yüzünden sekteye uğruyor. Ben sadece Hatay için yatırım yapıyorum. Bir yerlerden su geçirmemiz lazım, ancak engellemeler nedeniyle geçiremiyoruz. Bu nedenle  iktidar partisi belediyesinin gömleğini giydirip kaldırım çalışması gibi göstererek alt yapı çalışmasını geçekleştirdik. Karayolları da bu duruma sesini çıkarmadı. Bu çok ciddi bir problem. Ben bu işleri Hatay halkı için yapan bir adamım. Sürekli ceza yiyor ve kendi şehrimize hizmet için geceleri kaçak olarak iş yapmak zorunda kalıyoruz. İlgili kurumlardaki amirlerimizin bunları duymasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

BİZ SADECE VE SADECE İŞ YAPMAYA GELDİK, BİRÇOK İLÇEMİZDE SU SIKINTISINI ÇÖZÜYORUZ

Hatay’ın 15 ilçesine eşit bir şekilde hizmet ettiklerini vurgulaya Başkan Savaş, “Eşitlik ve hakkaniyet bizim ölçümüzdür. Ben iş yaparken nasıl ilçelere eşit olarak bakıyorsam ilgili kurumlardan da bunu bekliyoruz. Biz su götürmek, kanalizasyon açmak için çalışıyoruz. Hepimiz aynı insana hizmet ediyoruz, şu ona oy vermiş, bu ona oy vermiş demiyoruz. Biz sadece ve sadece iş yapmaya geldik. Hatay’ın her noktasında çalışmalarımız var. 2017 sonu 2018 ortalarında Hatay’da su sıkıntısı yaşamamak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Seyircilerden gelen konulara da açık yüreklilikle cevap veren Başkan Savaş, halkın kafasında soru işaretlerine neden olan konulara da açıklık getirdi.

HİZMET ALIMINDA ÜST SIRALARDA OLSAYDIK, HATAY ALT YAPI YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİN BİR İL OLURDU

Hatay en çok vergi veren iller arasında yer alırken çok geri sıralarda hizmet alıyor. Hizmet alımında üst sıralarda olsaydık şu an Hatay’da alt yapı sorunu olmazdı.

ULAŞIM MASTER PLANI İLE HATAY TRAFİĞİ KONFORLU VE GÜVENLİ BİR HALE GELECEK

Hatay’daki ulaşım sorunları ile ilgili gelen soruya cevap veren Başkan Savaş, “Yaklaşık 18 aydır ulaşım master planı yapıyoruz. Hatay genelinde ulaşım sorunlarına yönelik master planı hazırladık. İlk önce Harbiye’de başlattığımız çalışmalara Antakya’da da devam edilecek. Biz hem güzergâhları sadeleştireceğiz hem de araç trafiğini rahatlatacağız. Bu şekilde araçlar hem yakıttan tasarruf edecek hem de zamandan. Harbiye’de birçok kooperatif başkanı ile görüştüm. %90’ı bu projeye evet dedi. Kısa zamanda Harbiyeliler daha rahat bir ulaşım ağına kavuşacak” dedi.

İSKENDERUN PAC MEYDANI PROJESİ İLE İSKENDERUN DAHA YAŞANABİLİR BİR YER HALİNE GELECEK

İskenderun Pac Meydanı projesinin neden hala yapımına başlanmadığı sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, “İskenderun Pac Meydanı ile Kavaslı Alt Geçit projesine aynı anda başlayacaktık. Bazı dostlarımız tavsiyelerine uyarak projeyi daha kapsamlı hale getirdik. İskenderun Pac Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz yeni projemiz ile trafiği %30 rahatlatacağız. İlk projemiz 1000 metreydi şimdiki proje ise 1400 metre uzunluğunda. Bu projeye de iki ay gibi kısa bir süre içerisinde başlayacağız. 7 ayda da bitirmeyi planladığımız proje ile İskenderun çok daha yaşanabilir bir yer haline gelecek” cevabını verdi.

HALKIMIZA LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Yöneltilen sorular üzerine, Defne Uğur Mumcu Kavşağı’nda yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Savaş, “Defne Uğur Mumcu Alanı’na yapılacak olan battı-çıktının temel atımını Eylül başı gibi gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede de Defnelilerin hizmetine sunacağız. Biz 15 ilçeye de eşit hizmet etmek için çalışıyoruz. Eşitlik ve adaletten yanayız. Canı gönülden çalışarak kimseyi ötekileştirmeden herkes bizim insanımız felsefesi ile hareket ediyoruz” dedi.

KAVASLI ALT GEÇİT PROJESİ EKİM BAŞINDA BİTECEK

Kavaslı Alt Geçit Projesi’nin yapım aşaması ve tamamlanmasına dair yöneltilen soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “Kente modern bir görünüm kazandıran ve Antakya’nın trafiğini rahatlatacak olan Kavaslı Alt Geçit projesini Ekim başında bitirmeyi hedefliyoruz. Çalışmalar sırasında çakılan kazıkların 3/2’si bitmiş durumda. Alt geçit projesinin tamamlanmasının ardından Hatay halkına bir sürprizim olacak. Heykeltıraş arkadaşlarımız tarafından alt geçitin üzerine, Hatay’ın medeniyetini ve mozaiğini yansıtacak bir kapı tokmağı yapılacak. Bu farklı görsel ile Dünya’nın her yerinden gelen misafirlerimize ‘Kapımız herkese açıktır.’ mesajını vereceğiz” dedi.

AMACIMIZ ASİ NEHRİ’NE TEMİZ SU AKMASINI SAĞLAMAK

Antakya’nın kanayan yarası olarak nitelendirilen Asi Nehri’nin kirlilik sorunu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Yıllardır ihmal edilen kanalizasyon alt yapımız uygun olmadığından dolayı maalesef pis sular Asi Nehri’ne akıyor. Biz bu kirliliğin önüne geçebilmek amacı ile bir arıtma tesisi ihalesi yaptık. Ayrıca köy ve beldelerde 500 kilometrelik kanalizasyon projelerini gerçekleştirdik. Japonya’da kullanılan arıtma tesisleri ile suyun %100 lük oranı temizleniyor. Biz de Hatay’da bu arıtma tesisiyle su arıtma işlemi yapacağız. Arıtma tesisi bittiği zaman Asi Nehri’ne saniyede 250-450 litre arasında su akıtacağız. Amacımız Asi Nehri’ne tertemiz pırıl pırıl su akmasını ve kirliliğin ortadan kalkmasını sağlamak. Bu şekilde nehirdeki ekolojik yapıyı korumanın yanı sıra nehri kokudan arındıracağız” dedi.

HATAY’A HİZMET ETMEK BİZİM İÇİN İBADET

Asi Nehri’nin temizlenmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili iddialı açıklamalarda bulunan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Hatay halkı beni hizmetlerimle ve dik duruşumla tanıdı. Kanuna göre Devlet Su İşleri (DSİ) Asi Nehri’ne saniyede 1 metreküp temiz su bırakmak zorunda. Fakat bu işlem ihmal ediliyor. Asi Nehri’ndeki kirliliği 1.5 yıl sonra yok edeceğiz. Biz belediyeler arasında bütçe alımında 18’inci belediyeyiz. Alt yapı, yol yapımı ve inşaatlar konusunda diğer belediyelerden açık ara öndeyiz. Hiçbir belediye bizim kadar aktif değil. Bu şehre hizmet etmek bizim için ibadet. Ben çalışırım yeter ki bana engel olmasınlar” şeklinde konuştu.

ÖNCE HUZUR SONRA HİZMET İÇİN BURADAYIZ

Şehrin huzurunu her şeyin üstünde tuttuklarını vurgulayan Başkan Savaş, “Hatay’ın her ilçesini her noktasını gezerek hemşehrilerimiz ile fikir alışverişlerinde bulunuyoruz.  Bizim hemşehrilerimizden yana bir problemlerimiz yok. Bizlere görüşleri ne olursa olsun bir ağabey bir kardeş gözü ile bakıyorlar. Hemşehrilerimden tek istediğim; biraz sabretmeleri ve bize güvenmeleri. Biz Hatay genelindeki tüm sorunları çözmek için, şehrimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Önce huzur için sonra hizmet için buradayız. Huzurun olmadığı yerde hiçbir hizmetin değeri yoktur. Biz Hatay halkı için huzur getirmeyi hedef edindik” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Savaş ‘Demokrasi Bulvarı’ adlı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir