Başkan Yavuz’un 15 Mayıs Hava Şehitleri Günü ve Havacılık Haftası mesajı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 15 Mayıs Hava Şehitleri günü ve Havacılık haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

“Havacılığımız, bütün ordu ve donanmamızla vatanı korumaya hazır kahramanlardır. Yüce milletimiz bu evlatlarıyla kendini güvende hissedip, mutlu sayar“ Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Karaları, denizleri, gökleri ile bölünmez bir bütün olan güzel yurdumuzda ülkemizin korunması ve barış ortamının sağlanması uğrunda canlarını feda eden Hava Şehitlerimizi her yıl 15 Mayıs günü saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

Gazi M.Kemal ATATÜRK, İstikbal Göklerdedir diyerek yeni nesile, çok büyük mesajlar vermiştir. Şimdi ülkemiz üzerinde oynanan oyunları daha iyi görüyor ve Atatürk’ün söylediği bu büyük sözün ne anlama geldiğini daha iyi anlıyoruz.

1630 yılında Hazerfan Ahmet Çelebi Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul Galata kulesinde kanat takarak uçmuş İstanbul Boğazını geçerek Anadolu yakasına geçmiştir. İnsanların uçmayı gerçekleştireceğinin ilk ispatı olan bu başarı dünya milletlerine örnek olmuş bu zamandan sonra ABD ve Avrupa Ülkelerinde uçmak için uçak çalışmalarına büyük önem verilmiştir. Uçaklar birçok taşıma aracı olmakla birlikte yurt savunmasında kullanılmaya başlanmıştır. Uçak sanayisi dünyada hızla ilerlemiş ve her geçen gün gelişmiştir. Artık ekonomisi güçlü, kendisini çağa uydurmuş dünya ülkeleri tarafından günümüzde bütün teknik yeniliklere sahip, ses hızını aşan yolcu ve savaş uçakları yapılmış, yaptıkları havadan güdümlü füzelerle başka ülkelere üstünlük sağlama yarışına girmişlerdir.

Türk Hava Kuvvetlerimiz 1911-1912 yıllarında kurulmuş, Türk subayları Avrupa’da havacılık eğitimi almaya bu yılarda başlamıştır. İlk Türk pilotu Hüseyin MÜNİF, öğretmen Sadi Suat Bey, Fazil Bey, Fethi Bey, Sadık Bey ve Nuri Beylerdir. İlk kadın pilotumuz Sabiha GÖKÇEN’ dir. Ülkemizde 1938 yılında Devlet Hava Yolları ve 1956’ da ise Türk Hava Yoları kurulmuştur.

Barışta ve savaşta vatanımıza ve milletimize havadan gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikeden korumak için ülkemizin gökyüzünde güçlü olması gerekiyor. Havacılığını her alanda geliştirebilen ve ilerleyebilen ülkeler hem askeri hem de ekonomik manada güçlü olurlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin son yıllarda savunma sanayi sistemlerini modernize etmesi ve yeni silah ve savunma sistemleri üzerinde çalışmaya başlamasıyla birlikte Vatan toprağının savunmasında dışa bağımlı olma durumu ortadan kalkmış hatta ülkemiz, dünya ülkelerine silah satma durumuna gelmiştir.

“İstikbal göklerdedir”  ve “Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar” sözleriyle havacılığın gelişmesine verdiği önemi gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda emin ve sağlam adımlarla ilerlerken, Havacılığımızın güçlenmesi ve yurt savunması için mücadele verirken hayatını kaybeden çok sayıda hava şehidimizin acısını hala yüreklerimizde hissetmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ilk Türk pilotlarımızdan, Tabariye Gölü’ne düşen Fethi Bey, onu aramak isterlerken şehit olan Sadık ve Nuri Beyler, Kurtuluş Savaşı’nda görev yaparken uçağı düşen Fazıl Bey ve Kıbrıs Harekatında şehit düşen Cengiz Topel olmak üzere bugüne kadar görevlerini başarıyla yerine getirmek ve vatanımızı savunma uğruna canlarını veren tüm hava şehitlerimizi, Şehit olan bütün pilotlarımızı ve vatanının savunulması uğrunda canlarını feda eden askerlerimizle polislerimizi 15 Mayıs vesilesiyle bir kez daha Saygı, minnet ve şükrani duygularımla anıyorum. Kahramanlarımızın ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkan Yavuz’un 15 Mayıs Hava Şehitleri Günü ve Havacılık Haftası mesajı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir