Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Biçerdövercilerin gurbette Ramazan mesaisi

Amik Ovasında buğday hasadının başlamasına yakın Nevşehir ve Kırşehir gibi illerden Hatay’a gelen Biçerdöverciler evlerinden uzak Ramazan’ı yaşamaya çalışıyorlar.

Biçerdövercilerin gurbette Ramazan mesaisi
178 okunma
27 Mayıs 2019 - 12:18

Amik Ovasında buğday hasadı yaklaşırken ailelerinden uzakta buğday hasadı için Hatay’a gelen biçerdöverciler traktör römorklarında iftar ve sahurlarını yapıyorlar.

Buldukları boş arazilerde biçerdöverlerin bakımını yapan operatörler buğday hasadının başlamasını bekliyorlar.

Nevşehir Hacıbektaş’tan geldiğini belirten Biçerdöver operatörü Ergül Koksal, buğday hasadı öncesi biçerdöverlerin bakımını yaptıklarını, Ramazan ile birlikte bayramı da ailesinden ayrı geçireceğini belirtti.

15 yıldır Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde buğday hasadı yaptığını belirten Köksal yaptığı açıklamada “Traktör römorklarında yatıp kalkıyoruz yemeklerimizi de karavanlarda yapıyoruz. Bu yıl buğday ekinleri sular altında kaldığı için iş bulmamız biraz kısıtlı. Ramazan ayındayız, geçen yılda hasat zamanı Ramazan ayına denk gelmişti. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bayramı burada ailemizden ayrı geçireceğiz. “ dedi.

Kırşehir’den Hatay’a geldiğini ve burada biçerdöver operatörlüğü yaptığını belirten Mesut Yağmur ise 13 yıldır Hatay bölgesinde buğday ve pamuk hasadı yaptığını belirtti.

Ramazan’dan dolayı sıcakla birlikte biraz sıkıntı yaşadıklarını belirten Yağmur “Sıcaktan dolayı biraz susuzluk çekiyoruz. İftar ve sahurda araçların römorklarında hazırladığımız yemeklerde yapıyoruz.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.