Medya Grubu olarak 30. yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden Vardılar Medya Grubu, Dijital Televizyon sektörüne Hatay Vatan TV YouTube kanalıyla giriş yaptı. Abone olmak için tıklayın

Çetin”Sağlık Bakanlığı Sağlık Çalışanlarını Düşünmüyor”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HATSAD Genel Sekreteri Dr. Muhammet Ali Çetin, Sağlık bakanlığının son çıkardığı genelge ile sağlık çalışanlarını düşünmediğini belirtti.

HATSAD Genel Sekreteri Dr. Muhammet Ali Çetin, son çıkan nöbet genelgesi ile sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini belirterek, “Sayın Sağlık bakanının uygun görmesi üzerine Bakanlık, Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarını (bu kelimeyi çok rencide edici bulmama rağmen, maalesef ki resmi olarak hemşire, sağlık memuru, att arkadaşlar bu sistemde Aile Sağlığı Elemanı olarak anılmaktalar ) ilgilendiren nöbet genelgesini yayınladı.

Birinci basamakta hizmet veren sağlık çalışanlarının yapmış olduğu eylemler. Bazı sendika ve Sivil toplum kuruluşlarının yapmış oldukları ‘’ nöbetlerin bu sistemi çıkmaza sürükleyebileceği, iş sağlığı ve güvenliğine aykırı olduğu, halkın sağlığı ile oynamak anlamı taşıdığı ‘’ açıklamalarına rağmen, sayın bakan öncelikle cumartesi günleri ilerleyen yıllarda pazar günlerini kapsayacak bir düzenlemenin geleceğini ve bundan geri dönüş olmayacağını bir kez daha açıkladı.

Bizler sayın bakanın bu düşüncesinden vazgeçebileceği gibi bir iyimserliğe kapılırken genelgeyi önümüzde gördük. Bununla yetinilmeyip hızlı bir şekilde nöbet listeleri, yedek liste ile beraber hazırlandı. Birinci basamak sağlık çalışanlarının ağırlıklı görüşü, nöbetlere gidilmeyeceği ve bu nöbetlerin tutulmayacağıdır. Bazı Sendikaların, Aile Hekimleri Dernekleri gibi Sivil Toplum Örgütleri bu kararı alan sağlık çalışanlarının arkasında duracağını ve oluşacak hukuki durumda destek verebileceklerini açıkladılar.

Bizler biliyoruz ki Aile Hekimliği çalışanlarına geçmiş zamanda Devlet hastanesi Acil Servislerinde nöbet tutma zorunluluğu getirildi. Sağlık çalışanlarının, sendikaların, STK ların itirazlarına rağmen acil nöbetleri mecbur kılındı. Geldiğimiz noktaya baktığımızda Bakanlık, dikkate almadığı sağlık çalışanlarının görüşlerini haklı çıkaran bir düzenleme ile Acil Servis nöbetlerini iptal etti.

Tarih tekerrürden ibaret derler, biz inanıyoruz ki aynı bakanlık cumartesi günleri koydukları ASM nöbetlerinin sistemde mevcut problemleri çözmediği gibi derinleştirdiğini anlayacak ve bu uygulamadan vazgeçecek. Peki, bu süreçte mağdur edilen sağlık çalışanlarının hakları ne olacak, bunun hesabını kim verecek?

Sayın sağlık bakanı bilmeli ki, şuan güzel ülkemde yoğun bir Suriyeli göçü var ve biz sağlık çalışanları eskiye oranla iki hatta üç kat bir güçle değerli halkımıza hizmet vermeye çalışmaktayız. Bunu anlamak için acillerdeki iş yüküne, hastanelerde gerek poliklinik gerekse servislerin yoğunluğuna, yoğun bakımların doluluğuna, 112′lerin vaka sayısına bakması yeterli olur. Bu zor koşullarda çalışan sağlık çalışanlarının hak ettiği maddi ve manevi karşılığı vermek ve bu iş yükünü azaltacak düzenlemeleri yapmak yerine, sadece Aile hekimliği ile ilgilenmesi bizi şaşırtmaktadır.

Biz HATSAD yönetimi olarak, sağlık alanında hizmet veren bütün sağlık çalışanlarının yanında olacağımızı daha önceleri defalarca belirtmiştik. Bugün de, haksızlığa uğradığını düşündüğümüz Aile Hekimliği çalışanlarının vereceği hukuki mücadelede yanlarında yer alacağımızı açıklamaktan onur duyuyoruz.Bakanlığın yapmış olduğu olumlu düzenlemeleri desteklediğimiz gibi olumsuz durumları eleştirmeyi kendimize şiar edindik.

Dileriz ki bir gün, sağlık çalışanları olarak bizler hak ettiğimiz değeri göreceğiz.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çetin”Sağlık Bakanlığı Sağlık Çalışanlarını Düşünmüyor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir