Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Eczacılar Odası; Fahiş fiyatın sorumlusu bizler değiliz

Eczacılar Odası; Fahiş fiyatın sorumlusu bizler değiliz
20 okunma
06 Nisan 2020 - 14:55

Hatay Eczacılar Odası yaptığı basın açıklamasında fahiş fiyatın sorumluları eczacılar olmadığını söyledi.

Koronavirüs nedeniyle bazı kesimler tarafından maske ve eldiven gibi ürünlerde fahiş fiyat uygulamasının eczacılarla bir alakası olmadığının belirtildiği açıklamada eczacıların birer sağlık çalışanı olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili Hatay Eczacılar Odasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Dünyayı saran Coronavirüs ( Covid-19 ) salgını maalesef ülkemize de sirayet etmiş olup , tüm Doktorlarımız, sağlık çalışanları ve tabi ki biz Eczacılar can siperane en ön safta Covid-19 a karşı mücadele etmekteyiz.

Bu mücadelemizde halkımıza hizmet verebilmek için Eczanelerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmaktadır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu ürünlere talep oldukça artmış, bu ürünlerin fiyatları oldukça yükselmiş, fırsatçılar, stokçular ve karaborsacılar halk sağlığını suistimal eder hale gelmişlerdir.

6197 Nolu Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna bağlı yönetmeliğin 46 nolu Maddesi gereği Eczanelerimizi denetleyebilecek kimseler tanımlanmış iken, farklı kurumlar Eczanelerimizi denetlememelidir.

Sanki Eczaneler fahiş fiyatın sorumlularıymış gibi halkımız üzerinde algı yaratılmaya çalışılması kabul edilemez. Eczanelerimiz Sağlık Bakanlığımızın 31.05.2019 tarihli 2019/10 sayılı genelgesi ile 1.Basamak Sağlık Kuruluşu olduğu ilan edilmiştir. Eczanelerimiz bir ticarethane olmayıp , Eczacılarımız da tacir değil sağlık çalışanıdır.

Bilinmelidir ki Eczacı camiamız ülkemizde 30.000 e yakın Eczane sayısı ve 70.000 e yakın çalışanı ile kamu yararına çalışıp , halk sağlığı için hizmet vermektedir. Münferit olaylarla büyük camiamız itibarsızlaştırılamaz.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu zor günlerde , tüm sorumluları bilinçli olmaya davet ediyoruz. Biz Eczacılar olarak Halk Sağlığı için mücadeleye devam edeceğimizi ve fahiş fiyatıların sorumluları olmadığımızı kamuoyuna saygıyla beyan ederiz…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.