Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hassa’da Zeytin Hasadı Buruk Başladı

Hassa’da Zeytin Hasadı Buruk Başladı
171 okunma
21 Eylül 2020 - 16:00

Hatay’ın Hassa ilçesine bağlı Aktepe mahallesinde zeytin eken üreticiler hasat yapmaya başladı.

Hasat çalışmalarına başlayan Zeytin üreticileri fiyattan yana sıkıntılı olduklarını dile getirirken, “Geçen yıl 3,5-4 TL arasında alıcı bulan zeytin bu sene de aynı fiyatla satılıyor” dediler.

Aktepe’de zeytin ticareti yapan Murat Torun konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

” Zeytin hasat dönemi başladı. Pandemiden dolayı zeytin pazara fazla çıkamıyor. Talep var ancak arz azaldı. Çünkü üretici bin bir zahmetle ürettiği ürünü ucuz fiyatla satmak istemiyor. Fiyatların geçen seneden farkı hiç yok. Ayrıca Zeytin havaların kurak geçmesi sebebiyle biraz zayıf . Yağmur yağdığı zaman zeytin ağacının yaprağına yağmur değmesiyle birlikte hem hastalıklı olan zeytinler erkenden yere dökülüyor, hem de diğer dalında kalan zeytinlerin daha çok beslenmesi sebebiyle verimin artmasına neden oluyor.

Bölgemizde Aktepe merkez olmak üzere yaklaşık 20 bin ton civarında zeytin toplanıyor. Zeytin bahçelerinde olgunlaşan zeytinler dalından toplanarak çuvallanıp işlenmek ve pazarlara sunulmak üzere tüccarlara getiriliyor. Ya da direkt yağ yapılmak üzere üreticiler tarafından Zeytinyağı fabrikalarına götürülüyor.

Açık pazarlara satılmak üzere alınan zeytinler büyüklüğüne göre makinadan geçirilip Sele, kırma, dilimli, salamura, biberli gibi çeşitli isimler altında işlendikten sonra Doğu pazarı dediğimiz Mardin, Diyarbakır ve Gaziantep pazarlarına gönderiliyor. Diğer bir kısmı da işlenip pazarlara sunulmak üzere yine Bursa’daki zeytin fabrikalarına gönderiliyor. Makinanın en ufak kısmında kalan zeytinler ise zeytinyağı yapılarak yine iç pazarda satışa sunuluyor.

Fiyatların çok düşük kalması ve mazot, gübre, işçilik gibi girdilerin yüksek kalmasından dolayı Üreticiler para kazanamamaktan dolayı sıkıntı yaşamaktalar. Çünkü bu sene de fiyatlar geçen yılki fiyatlarla başa baş gidiyor. Bu da üreticilerin zarar etmesi demektir.

Hassa Belediye başkanımız Mehmet Karataş’a yetkililere sesimizi duyurmak için sorunlarımızı ilettik. Başkanımız sağ olsun geldi bizleri ziyaret edip hasat çalışmalarını yerinde inceledi. Sorunlarımızı çözümlemek için elinden gelen gayreti göstereceğini ifade etti. Biz de yetkililerimizden bu duruma bir çare bulmasını bekliyoruz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.