Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da Göletlere 110 Bin adet sazan yavrusu bırakıldı

Hatay’da Göletlere 110 Bin adet sazan yavrusu bırakıldı
84 okunma
29 Temmuz 2016 - 11:36

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 2016 yılı balıklandırma programı çerçevesinde Antalya Akdeniz Su ürünleri Araştırma Enstitüsü’ nce verilen 110.000 adet sazan balığı yavrusu getirilerek Hatay’da göletlerine bırakıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamada ‘Yürütülen balıklandırma faaliyetlerinde, su ürünleri kaynaklarındaki, doğal türlerin ve ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, su kaynaklarımızda biyolojik çeşitliliğin arttırılması, amatör (sportif) avcılığın geliştirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla balıklandırma faaliyetlerinde ekonomik değer taşıyan pullu sazan balığı tercih edilmektedir.’ denildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet ANDİÇ konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Müdürlüğümüzce yapılan balıklandırma faaliyeti, D.S.İ. tarafından balıklandırılması yapılmayan ve ticari olarak avcılık ve yetiştiricilik faaliyeti için kiraya verilmemiş göletlerde yapılmaktadır. 2016 yılı balıklandırma programı çerçevesinde 110.000 adet sazan yavrusu Antalya Akdeniz Su ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden teslim alınarak, ilimiz  Kırıkhan Gölbaşı gölü, Reyhanlı Yenişehir Göleti, Merkez Karlısu göleti, Yayladağı Hisarcık ve Yalaz göletlerine bırakılmıştır.’dedi.

Bırakılan sazan balığı yavruları 1- 1,5 sene içerisinde avlanabilir ve tüketilebilir ağırlığa ulaşabilecek olduğunu belirten Andiç ‘Bu göletlerimizde, diğer iç sularımızda ve sahil şeridimizde sürdürülebilir avcılığın sağlanması amacıyla rutin denetim ve eğitim faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve rezervuarda stoğun gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görev düşmektedir. Bırakılan yavrular korunmalı ve en az 1 kez üremelerine imkân tanınmalıdır. Bakanlığımızın belirlediği avlanma zamanı ve avlanabilecek balık boyu standartlarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gereklidir.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.