Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’da Zeytin Müzesi açıldı

Hatay’da Zeytin Müzesi açıldı
129 okunma
23 Ekim 2017 - 8:03

Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında, Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi’nin açılışı Hatay Valisi Erdal Ata’nın katılımıyla gerçekleşti.

22 Ekim 2017 Pazar günü saat 11.00’de gerçekleşen açılış törenine Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, kurum müdürleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet ve Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.

Altınözülü vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle başlayan programın açılış konuşmasını Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur gerçekleştirdi.  Anadolu halkının kadim zeytininin ağacıyla insanımıza gölge, tanesiyle aş, yağıyla da şifa olduğunu belirten Uygur, ‘’Burada, Göbeklitepe’de 12 bin yıl öncesine dayanan zeytin fosillerinden hareketle Anadolu’daki zeytin ağacının tarihi seyrini anlatan bir müze oluşturmaya çalıştık. Ben başta Sayın Valim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

Kaymakam Uygur’un açılış konuşmasının ardından Vali Ata ve protokol üyeleri hep birlikte açılış kurdelesini keserek müzenin açılışını gerçekleştirdiler. Böyle bir müzenin açılışında bulunmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Müze fikri kaymakam arkadaşımızdan geldi. Doğrusu böyle bir binanın varlığından haberim yoktu. Kendisine her türlü yardımı yapabileceğimi söyledim. Sağ olsun arkadaşlarımız çalışarak ilçemize böylesine güzel bir eser kazandırdılar. Bu binayı bağışlayan vakıf sahipleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Kurdele kesiminin ardından Vali Ata ve beraberindekiler müzeyi gezerek incelemelerde bulundular. Altınözü Zeytindalı Korosu’nun mini konserinden ardından buradaki program sona erdi.

Vali Ata, Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin Açılışını Yaptı

Hatay Valisi Erdal Ata, Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi’nin açılışının ardından 15 Temmuz Milli İrade Parkı’ndaki festival alanına geçerek festivalin açılışını gerçekleştirdi.

Saat 12.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Altınözü Muhtarlar Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Gösterinin ardından ise protokol konuşmalarına geçildi. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Ata, Hatay’ın tarım potansiyelinin yüksek olan illerimizden biri olduğunu belirtti. İklimiyle, verimli ovalarıyla Türkiye’de yetişebilecek her türlü ürünün çok rahatlıkla Hatay’da yetişebileceğini ifade eden Vali Ata,  ‘’Altınözü ilçemiz özellikle zeytin bakımından ilimizdeki en önemli üretim merkezlerinden birisidir. Türkiye’de 170 milyona yakın zeytin ağacı var. Bunun 17 milyonu Hatay’da, bu 17 milyonun da yaklaşık 5 milyonu Altınözü ilçemizde bulunmaktadır. Yani Altınözülü vatandaşlarımızın ekonomisinde zeytin ve zeytinyağının çok önemli yeri var. Hem ilçenin tanıtılması, hem de zeytin ve zeytinyağı üretilmesinde kamuoyunun dikkatinin çekilmesi bakımından bu festivali çok önemli buluyorum. Ayrıca Canan Karatay hocamıza teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendisi adeta zeytin ve zeytinyağının gönüllü tanıtıcısıdır. Vatandaşlarımıza zeytinin ve zeytinyağı tüketiminin insan sağlığında ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır.’’ dedi.

Zeytin ve zeytinyağı üreten çiftçi ve sanayicilerimize bir mesajı olduğunu söyleyen Vali Ata, ‘’İlimizde çok fazla miktarda zeytin ve zeytinyağı üretilmesine rağmen maalesef ulusal düzeyde tanınan bir markamız yok. Buradaki üreticilerimizin bir araya gelerek bir marka yaratmalarını özellikle rica ediyorum. Bu markanın da hem ilimizin hem de ülkemizin tanıtımında önemli katkıları olacağına inanıyorum. Marka yaratarak marketlere girildiği takdirde hem üreticimizin hem de sanayicilerimizin katma değerini yükseltme şansı olacaktır. Bu konuda Valilik olarak, Kalkınma Ajansı olarak, YİKOB olarak üzerimize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız.’’ dedi.

İlimizin bir bütün olarak gelişmesi için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf edeceklerini belirten Vali Ata,  ‘’Özellikle de kırsal kesimde olan ilçelerimizin kalkınması için daha çok çaba sarf edeceğiz. Burada kurulmakta olan Hayvancılık OSB’si ve Zeytin OSB’sinin yapılması için elimizden gelen gayreti gösterip en kısa süre içinde bunların hayata geçirilmesi için devletin tüm imkânlarını seferber edeceğiz. Yine burada Hatay-Altınözü yolunun yapımı, sınıra kadar olan yolun yapımı ve diğer taraftan da eğitimle ilgili birtakım ihtiyaçlar var. Bunların hepsini imkânlar ölçüsünde yapıp Altınözü ilçemizin yaşam standardını daha da yukarlara çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız. ‘’ dedi.

Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi ise konuşmasında bu yıl ilki gerçekleşen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin ilçemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ettiğini belirterek, ‘’Türkiye içeriden ve dışarıdan gelen tüm saldırılara rağmen büyük adımlarla büyümesine devam etmektedir. Bir anda 3 terör örgütü ile mücadele eden hiçbir ülke bulamazsınız. Ama milletimiz, devletimizle el ele vererek terörle mücadelesini son sürat yürütmektedir. Bunların sonunu getirene kadar da bu mücadeleden asla geri adım atmayacağız. Bugün burada festival için toplanmış bulunuyoruz. Yaptığımız yatırımlarla ilçemizin daha fazla istihdam ve daha fazla üretim sağlamasına imkân yaratacağız.’’ şeklinde konuştu.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur yaptığı konuşmada, ‘’Göreve başladığım ilk andan beri belediye başkanımızla yaptığımız istişarelerde ilçemizin bilinirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmamız gerektiği konusunda hemfikirdik. Bu sebeple Altınözü’ne zeytini marka yüzü olarak seçtik. Türkiye; İspanya, Tunus ve Yunanistan’dan sonra en fazla zeytin üretimi yapan 5. ülke. Ülkemizde de Hatay zeytin açısından çok zengin.’’ dedi.

Hatay Zeytincilik İhtisas OSB çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Uygur, ‘’Bunun yanında Hatay Zeytincilik Enstitüsü’nün de Altınözü sınırlarında inşaatı devam ediyor. Bütün bunlar bizi zeytine ve zeytinyağına dikkat çekmeye, bu sektörden ekmek yiyen insanlarımızı bir araya getirerek bir farkındalık oluşturmaya itti. Bu fikrimizi açtığımızda bizleri cesaretlendirdiğiniz için siz Sayın Valimize teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise yaptığı konuşmada, ’’Canan hocama hoş geldiniz diyorum. Gerçekten o zeytin ve zeytinyağı savaşçısı ama aramızda bir dostumuz daha var. O da büyük bir savaşçı. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet Hanım her yıl Altınözü’nün dağ köylerini ve ovalarını, Türkiye’yi karış karış zeytin ve zeytinyağı için gezmektedir.’’ dedi.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ise bu yıl ilki düzenlenen Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin hayırlı olması temennisinde bulunarak ‘’İnşallah bundan sonra Altınözü’müzün zeytini ve zeytinyağı kurumsallaşarak hatırı sayılır bir marka haline gelecektir.’’ dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Vali Ata’ya Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Belediye Başkanı Rıfat Sarı tarafından festival anısına plaket ve festival zeytinyağı takdim edildi. Festival alanında kurulan stantların gezilmesinin ardından Vali Ata festival alanından ayrıldı.

Zeytin ve Zeytinyağı Festivali açılış programına Hatay Valisi Erdal Ata’nın sıra Hatay Milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu ve Orhan Karasayar, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Aydın Tetikoğlu, Nursal Çakıroğlu ve Mahmut Hersanlıoğlu, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, kurum müdürleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Prof. Dr. Canan Karatay ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Hatay Valisi Erdal Ata, festival alanından ayrıldıktan sonra İş Adamı Ahmet Melek’in Altınözü Yolağzı Mahallesi’nde bulunan zeytinyağı tesisini ziyaret etti. Tesiste incelemelerde bulunan ve üretim hakkında bilgiler alan Vali Ata, ilimizin tarımsal sanayinin gelişmesine katkı yapan çalışmaları takdir ettiklerini dile getirdi.

İş Adamı Ahmet Melek ise ziyaretinden dolayı Vali Ata’ya teşekkür etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.