Hatayvatan.com – Hatay Haberleri

Hatay’ın sorununu Adana Milletvekili TBMM Gündemine taşıdı

Hatay’ın sorununu Adana Milletvekili TBMM Gündemine taşıdı
611 okunma
19 Aralık 2018 - 12:38

Adana Milletvekili Dolu mağduru Erzin’li çiftçilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

İyi Parti Adana Milletvekili Dr.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; İçişleri Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanına gönderdiği yazılı soru önergeleriyle dolu mağduru Erzin’li narenciye çiftçilerimizin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı

Mehmet Metanet Çulhaoğlu’nun iki Bakanlığa gönderdiği yazılı soru önergesi şu ifadelere yer verildi.

Hatay İli Erzin İlçesinde 24 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen DOLU afeti sebebiyle, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Mühendisler tarafından tutulan raporlarda; yaklaşık 800 çiftçimize ait % 10-25 oranında 8.000 dekar alanın, % 40-50 oranında 12.500 dekar alanın, % 80-100 oranında 22.400 dekar alanın zarar gördüğü tespit edilmiştir.

41.426 nüfuslu Erzin ilçesi geçimlerini büyük ölçüde narenciye üreticisi olarak temin etmekte olup, 42.900 dekarlık arazide de narenciye hasadını yapamadan dolu afeti sebebiyle mağdur olmuşlardır. Çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için;

Soru 1: Erzin ilçesinde meydana gelen dolu afeti sebebiyle bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olan Narenciye üreticisi çiftçilerimizin daha fazla mağdur olmamaları adına Acilen bu ilçeyi afet bölgesi ilan etmeyi düşünüyor musunuz?

Soru 2: Erzin İlçesinde dolu afeti sebebiyle mağdur olan Narenciye Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve diğer bankalarla, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını en az 1 (bir) yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi için bir çalışmanız var mı?

Soru 3: Erzin İlçesinde tarım sigortalısı (TARSİM) olmayan Narenciye Çiftçilerimizin de dolu afeti kapsamına alınarak zararlarının karşılanması için bir çalışmanız var mı?

Soru 4: Bu konularda Erzin kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Hatayvatan.com Vardılar Medya Grubu kuruluşudur.