Hatayvatan.com Analiz – Devler Ligine Devler Aday

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BÜYÜKŞEHİR İÇİN BÜYÜK KAPIŞMA

Hatay’ın Büyükşehir olmasından dolayı Büyükşehir için adı geçen adaylar için “Devler Ligine devler aday” yakıştırmasını gündeme getiriyoruz. Gerçekten de Büyükşehir Devler Ligi gibi ve bu büyüklüğü Hatay siyasetinin devlerinin adının geçmesi  “Devler Ligine Devler” aday yakıştırmasının yapılmasını gündeme getiriyor. Bu haberde siyasi partilerin muhtemel adaylarını ve Adaylık şanslarını irdeleyeceğiz.

AK PARTİ:  Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının en güçlü adaylarından birisi mevcut Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ.

Lütfü SAVAŞ2ın tüm Hatay’da öne geçmesinin çok çeşitli nedenleri var bunun en başında iktidar partisinin adayının olması geliyor. Ayrıca Başkan Savaş’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına en hazırlıklı aday adayının olması da çok önemli bir artı puan. Başkan Savaş’ın yapılan kamuoyu araştırmalarında çok güçlü halk desteğinin de olması Başkan Savaş’ı bir adım öne çıkarıyor. Seçimlere yaklaşırken Ak Partiden sürpriz aday adaylarının çıkması da mümkün görünmüyor.

CHP:  Hatay’da güç dengeleri eşit olan Ak Parti’nin en güçlü rakibi Ana muhalefet partisi adayı olacağı görünüyor. Sağda başka partilerin güçlü adayları çıkar, sağı bölerse CHP’nin Büyükşehirde kazanması sürpriz olmaz. CHP’de adı geçen adayların içerisinde öne çıkan en güçlü Aday Mehmet Dönen görünüyor. CHP’de adı geçen mevcut milletvekili Hasan AKGÖL aday olabilirse sağ partilerde bölünürse Akgöl’ün de şansını artırabilir.  Akgöl’ün artısı CHP’de kabul görmesi ovadan da destek alma ihtimalinin yüksek olması Büyükşehir’e ayrıca Nihat Matkap isminde geçmesine rağmen Nihat Matkap’ın bu görevi kabul edip etmeyeceği belli değil.

CHP’de bu alternatifin dışında şimdiden açık olarak iddia edebiliriz ki en güçlü aday eski Sanayi Bakanı Mehmet Dönen’dir. Mehmet Dönen’in Hatay’da iş çevrelerinden destek alabilme gücü İskenderun ve civarındaki sol oyların gücü Antakya ve civarındaki CHP oylarının bu dönem bölünmeyeceği tahmini Mehmet Dönen’i ön plana çıkarıyor. Şuan bu iddia belki fazla iddialı olabilir fakat seçime yaklaştıkça Mehmet Dönen isminin ne kadar öne çıkacağını hep beraber göreceğiz. Özetle Büyükşehir seçimi Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ ve Mehmet DÖNEN arasında geçer tezi çokta uzak bir tez değildir.

MHP: Bu seçimin kilit partisi MHP’dir. MHP’de öne çıkan aday henüz belli değil. MHP adayı güçlü olursa bu CHP2nin işine gelir çünkü sağ oylar bölünür. MHP adayının güçsüz olması ise AKP’nin işine gelir. Geçen Belediye seçimlerinde Hatay’da önemli Belediyeleri kazanan MHP tüm kalelerini bir bir kaybetmişti Belen, Yayladağı, Dörtyol ilçelerini Ardıçlı ve Kurtlusoğuksu Belediyelerini elinde tutan MHP Kırıkhan gibi büyük bir ilçeyi, Hassay’ı, Payas’ı kaybetmişti. Seçime bu durumda girecek MHP tabanı partisini terk eden adaylara nasıl cevap verecek bu da ayrı bir merak konusu. Büyükşehir’de belirgin bir adayı şuan ön planda yok ama seçimin kaderi yine MHP’den geçecek gibi. Bundan önceki seçimde bir kısım ülkücü oylarının Lütfü Savaş’a gitmesi bu olayın tekrar olacağının ve Lütfü Savaş’ın da bu destekle seçimde en önemli bir aktör olarak ortaya çıkacağının işaretlerini veriyor.

SP:  Saadet Partisi Ak Partiye tabanını kaptırdığı için bu seçimde pek fazla başarı gösteremeyeceğinin işaretini veriyor. SP’nin alacağı her oy CHP’nin işine geleceğinden dolayı SP’nin seçmeninin işi zor görünüyor.

DP: Parti olarak şuan etkisi olmamasına rağmen marka bir isimle Büyükşehir seçimine girerse etkili olabileceğini öngördüğümüz DP’de bu marka isim Mete ASLAN’dır. Uzun zamandır adı Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olarak geçen Mete ASLAN ciddi bir alternatif olabilir. En büyük avantajı iyi bir belediyecilik geçmişinin olması milliyetçi kesimlerden de oy olabilme kapasitesinin olması ASLAN için avantaj başka bir avantajı ise ASLAN’ın çok parti değiştirmemesi DP’den şuana kadar ayrılmaması iyi bir ekiple iyi bir parti çalışmasıyla yeniden parlayabilecek bir aday olan adı başka partilerde geçmesine rağmen henüz kendisinden bu yönde bir açıklama gelmeyen Aslan’ın kararını tüm kamuoyuyla birlikte bizde bekliyoruz.

SONUÇ

AK PARTİ’nin Doç. DR. Lütfü SAVAŞ’ı aday yapma ihtimali %80

CHP’nin Mehmet DÖNEN’i aday yapma ihtimali %80

Hasan AKGÖL:        %50

Nihat MATKAP:      %30

İris ŞENTÜRK:          %20

DP: Mete ASLAN’ın aday olmayı kabul etme halinde adaylık ihtimali %100 olarak değerlendiriyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hatayvatan.com Analiz – Devler Ligine Devler Aday

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum

 1. Onur Vardı
  Yönetici 9 sene önce

  Sayın hasan bey, Bu başlangıç analizimizdi detaylı Hatay analizimiz, Kırıkhan’ın analizi bittiğinde düzenlenip sizlere sunulacaktır.. İsmi geçen herkes tek tek araştırılıp size duyurulacaktır..

  Cevapla
 2. 9 sene önce

  hatayı hatay yapacak adayların bu kadar azmı sayın vatan yazarları.
  aday gösterdiğiniz ne yapmış ki hatay a şimdi aday göstermeyi uygun gördünüz.

  Cevapla
 3. Mete Aslan ve MHP yanyana gelirse seçimi alır…MHP Mete Aslana öneri götürmelidir…

  Cevapla
 4. 10 sene önce

  Ben şahsen bu devlerin miyadını doldurduğunu düşünüyorum. MHP nin genç inançlı birini aday yaparak adam gibi arkasında bütün memleketini sevenler olursa kazanır kanaatindeyim. Saygılarımla.

  Cevapla